59? Hadden die van staatkundigen aard soms geene aanleiding gegeven tot onderlingen naijver van het burgerlijk en militair gezag en tot gestadige overschrijding van elkanders grenzen, zoo hebbe men nog rekening te houden met oorzaken van geheel persoonlijkeü aard, zetelende in den strijd 0111 de voordeelen, verbonden aan de uit oefening van het hoogste gezag en gekrenkte eigenliefde of misplaats te eerzucht, die, nu eens in mindere dan weêr in meerdere mate, leidden tot eene weinig angstvallige wederzijdsche eerbiediging van de rechten vau beiderlie gezag. En zoo is steeds het voeren van het hoogste gezag in tijden van gevaar een twistappel tus- schen het militair en het civiel element geweest, welk laatste in gewone tijden, volgens het Regeeringsreglement, met het hoogste gezag bekleed, dit met leede oogen in sommige omstandigheden zag beperkt door een militair bestuur, bij welker uitoefening bovendien de reverentie voor de Heeren van het civiel clement niet altijd boven alle andere consideratiën werd gesteld. Talrijke botsingen waren hiervan het gevolg, die tot min of meer willekeurige beslissing leidden van de quaestiewie gelijk of ongelijk hadgunstiger of ongunstiger voor het militair gezag, naarmate de adviseurs der Regeering den toestand pessimistischer of optimistischer beschouwden. La peur passée ïls recommencent comme devant. Soms onverstandige uitbreiding- van het militair gezag werd na korten tijd door even onverstandige beperking gevolgd, die vaak tot zoodanige hoogte werd gebracht, dat zij gevaarlijk voor de inwendige vrijheid en de zelfstandig heid van het militair gezag en sedert door overdrijving bijna topzwaar werd. Wanneer dan ook het Opperbestuur niet tussclien beide treedt en de hydra van het langzamerhand voor Indië bijna ongelimiteerd geworden civiel gezag met krachtige wapenen bestrijdt, dan zal het aan het militair gezag een knak geven, waarvan dit niet spoedig zal kunnen herstellen en eene jammerlijke desorganisatie van het leger en het defensief vermogen van Indië het gevolg is. Is het daarom te verwonderendat in een landwaar zelfs voor het lec/er te velde of voor den vijand soms de civiele hiërarchie niet geheel was opgehevenhet ius imperii militaris niet tot zijn recht kon komen en zoodanige toestand weinig gelegenheid aanbood tot de Zie dc voorgaande noot.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 604