606 De definitie van oorlogstoestand wordt ingewikkelder, wanneer men met een buitenlandschen vijand in oorlog geraakt. Wanneer vangt zoodanige toestand aan? Zal de definitie eenigen zin en hare toepassing practisch nut hebben, dan moet men aannemen, dat die toestand reeds bestaat, vóór dat de vijand onze grenzen overgetrok ken is, ja, zelfs vóór dat de oorlogsverklaring gedaan is; derhalve wanneer het oorlogsgevaar dreigt, wanneer het leger gemobiliseerd en geconcentreerd wordt, zoo als ook in de artikelen 61 en 15 van het Crimineel Wetboek voor het krijgsvolk te lande gezegd wordt. De bevoegdheid om den oorlogstoestand af te kondigen, moet voor Indië alleen bij den Gouverneur-Generaal of het militair gezag berusten. De staat van oorlog is dus niet anders dan een overgangstoestand van den staat van vrede tot den staat van beleg. Het militair gezag treedt dan meer op den voorgrond, zonder nog alle macht in handen te hebben. De definitie van staat van beleg is minder moeilijk te geven. Is de staat van oorlog een toestand van naderenddreigend, maar feitelijk nog niet aanwezig gevaar, de staat van beleg is daarentegen de toestand van onmiddelijk gevaar. In algemeenen zin gesproken, moet dus de staat van oorlog dien van beleg voorafgaan, omdat toch de oorlog reeds verklaard is, vóór dat eene plaats belegerd wordt. Maar het is daarom niet altijd mogelijk of noodig om vóór den staat van beleg dien van oorlog af te kondigen. Het woord beleg doet aan iets plaatselijks denken. Yolgens de oude bepalingen konden dan ook alleen vestingen en versterkte plaatsen, maar nimmer landstreken en niet-v er sterkte plaatsen in staat van beleg worden verklaard. De nieuwere wetgeving vat echter de in staat van belegstelling in veel ruimeren zin, zelfs voor geheele gewesten op. Arooral in Indië moet men die ruimere opvatting huldigen. Sedert 1S49 kunnen dan ook in Frankrijk geheele departementen in staat van beleg worden gesteldterwijl dit evenzeer in Pruisen {Duitscliland) het geval is, blijkens de „Erklarung des Belagerungs- zustandes für einzelne Orte oder Districte De Europeesche revolutiën sedert 1848 gaven aan de daartoe betrekkelijke wetten het leven. Een opstand kan zich even goed in opene als in versterkte plaatsen

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 613