613 van eenig gewest, afhankelijk te zijn van de inzichten van de civiele autoriteit. Dit is in Indiê, ook in buitengewone omstandig heden, maar al te vaak het geval geweest. Die afhankelijkheid zal in de meeste gevallen nadeelig werken op den loop der gebeurtenissen. Men zal wel militaire bevelhebbers vinden, die, eveii als de Nederlandsche Generaal De Perponcher geene vrees voor de gevolgen hunner handelingen koesterende, in buitengewone omstandigheden van eenmaal gegeven bevelen weten af te wijken, of als de Indische Kapitein der Artillerie Kellermann wei geren, bevelen op te volgen, die tot dood en verderf der krijgsmacht kon den leiden; maar er zullen er ook gevonden worden, die, het be kende dekking systeem toepassendezich slechts aan den dooden letter dei- bepalingen zullen houden. En met deze categorie voor wie dan natuur lijk artikel 72 van het militair strafwetboek niet van kracht kan zijn houde men rekening. Men spotte niet met den exceptioueelen toestand of het isolement, waarin Indiê door een grooten Europeeschen oorlog kan verkeeren. Men misgunne het dictatoriaal gezag niet, dat onder die omstandig heden aan de 'militaire autoriteit moet verleend worden. Gewis wordt daardoor de weg tot willekeur opengezet en zullen er soms handelingen plaats grijpen, die niet altjjd den strengsten toets dei- rechtvaardigheid of legaliteit kunnen doorstaan. Maar men herleze de door ons aangehaalde woorden vati Bluntschli. Men denke eens aan de omstandigheden, waarin de Generaal Dibbetz verkeerde, toen hij Maastrichtde stad met Belgische sympathiën, voor opstand der bevolking moest behoeden en tevens tegen den aanval van het vijandelijke leger moest verdedigen; aan den toestand, waarin de Generaal Trochu zich tijdens het beleg van Parijs niet alleen tegenover den buitenlandschen vijand, maar ook tegenover eene voor de Commune rijp geworden bevolking bevond; aan Dciendels en Van den Bosch indien Indiê onder hunne opperlandvoogdij door een buitenlandschen vijand aangevallen ware geworden. Men denke slechts, hoe grooter de macht is, die onder deze omstandigheden aan den militairen bevelhebber wordt gegevendés te grooter ook zijne verantwoordelijkheid zal zijn. En wie zou hiermede spelen? De betrekking van dien bevelhebber is in die

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 620