614 omstandigheden eene der gewichtigste van den Staat, omdat van zijne bekwaamheid en zijne energie het behoud afhangt van het door hem verdedigde gewest. Aan zulk een persoon kan men onbeperkte macht geven, omdat men moet aannemen, dat hij zoo veel bezadigd heid heeft om van die macht een doelmatig gebruik te maken. Aan artikel 43 van het Regeeringsreglement kleeft eene andere tout. Het maakt onderscheid tusschen militaire bevelhebbers op en buiten Java. Is dat goed? Heen. Kunnen er zich geene omstan digheden voordoen, dat aan alle militaire bevelhebbers de zelfde bevoegdheid tot handelen behoort te worden gegeven? Waarom is voor Jam en Madoera zoo pertinent voorgeschreven, dat aan den Gouverneur-Generaal persoonlijk is opgedragen, de buitengewone maatregelen tb nemenwaarvan bij dat artikel sprake is Kan zich b. v. het geval niet voordoen, dat - zelfs op Java - alle gemeenschap met den zetel van bestuur verbroken is? En zou men dan nog verbieden kunnen, dat de militaire bevelhebbers op eigen gezag ham delen? De nood - wat zeide Bluntschli? - kan hen tot handelen dwingen. Geen Regeeringsreglement, geene Grondwet kan of mag voorschrijvendat ook in dat geval alle bevelen voor de maatregel len, in dat artikel bedoeld, van den Gouverneur-Generaal zullen uitgaan. Van een goed militair bevelhebber mag men zeker ver wachten, dat hij, ook bij gemis van voorschriften, in zoodanig geval de kiachtigste maatregelen zal weten te nemen om zijne taak te kunnen vervullen. Wordt dit door de Regeering erkend, dan zal ook later hare goedkeuring van de door hem uitgevaardigde bevelen met uitblijven. Maar is het geoorloofd, het daarop te laten aan komen? Moeten de bevelhebbers niet reeds van te voren weten, tot welke buitengewone maatregelen zij bevoegd zijn, zelfs in de ernstigste gevallen, over te gaan? Ontbreken de voorschriften daar toe,^ dan zullen de autoriteiten, zoo al niet weifelende, dan toch gewis niet altijd en overal volgens do zelfde beginselen handelen. Het decreet van 1811 spreekt van volksverzamelingenzonder toe stemming .van het plaatselijk bestuur, en van inwendige opstanden. Slaafsche navolging van Europeesche bepalingen voor Indische toe standen zoude schaden. Volgens dat decreet heeft de bevoegde autoriteit het recht om reeds bij volksverzamelingen den staat van

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 621