DE NIEUWE ETAPPEKAART VAN JAVA. De oude etappekaart van Java en Madoera zag in 1862 het licht. Haar samensteller was de toenmalige chef van het Topographisch bui eau, de Kapitein der Genie F. TV. Versteeg. Gelijktijdig verschenen ook de afzonderlijke, ten deele nog geldende afstandswijzers der ge westen van Java en Madoera. Die kaart verrichtte dus ook, in ruimeren zin, de dienst van de schetskaartjes, welke in den lateren tijd op de afstandswijzers gedrukt worden. Neemt men nu in aanmerking, dat in 1862 de opmetingswerkzaam- heden slechts in een klein getal residentiën voltooid waren en ten ge\ olge daarvan vertrouwbare gegevens voor de samenstelling eener etappekaart grootendeels ontbraken, dan kan men billijkerwijze niot anders dan met bevrediging terugzien op den arbeid van den Kapitein Versteeg. Zijne kaart heeft gedurende vele jaren goede diensten be wezen en hare taak dus met eere volbracht. Dat die kaart na verloop van tijd zoude moeten worden vervangen door eene andere, welke de gegevens moest bevatten der intusschen belangrijk uitgebreide terreinopmetingen, was te verwachten. Dit nu is geschied; maar of het niet beter ware geweest, daarmede nog eenige jaren te wachten, komt ons niet twijfelachtig voor. Immers in 1877 was de opmeting van Java en Madoeraevenmin als thans, voltooid. an de residentiën BantamMadoera en Banjoewangi was nog niets van eenige andere nog niet alles op kaart gebracht. Het gevolg daar van is, dat men thans eene etappekaart bezit, die wel is waar voor Etappe ka art van Java en Madoera. Schaal 1 500000. Te zamen gestold onder leiding van den Luitenant-Kolonel W. J. Uavenga, Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, Chef der Topographisehe dienst, dooi den Eersten Luitenant bij opgemolde dienst G. B. Hooijer. 1877.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 625