621 III. Residentie Cheribon TjirebonDe landen bewesten de Tji- mctnoek zijn op de E. K. bijzonder stiefmoederlijk bedeeld geworden. Men vindt er zelfs niet eens op wat men op de O. E. K. wel vindt de districtshoofdplaatsen Oedjoeng en Djatitoedjoe alsmede den wegvoor het grootste gedeelte per as bruikbaardie over deze plaatsen de verbinding tot stand brengt tusschen den noordelijken weg Indramajoe Pamanoekanen den grooten postweg. Evenmin is aangegeven de weg, die van Lelaci naar loegoc en terug naar Losarang leidt. In eene landstreek, waar toch al weinig bruikbare wegen zijn, hadden de genoemde, vooral de eerste niet veigeten mogen worden. De groote rawah, bezuiden Andjcitan wordt op de E. K. kort en bondig Loewoeng-malang genoemd, terwijl op de R. K. slechts een klein gedeelte er van Lowong-malang heet. Heeft men hier soms deze verandering aan den willekeur van een teekenaar overgelaten? In den zuidwesthoek der residentie vinden wrij aan den linkeroe\ei der Tjitandoei eene plaats Indb/iangwaarvan men op de R. Iv. niets vindt, terwijl niet verre van die onbekende plaats in de resi dentie Preanger-regentschappen eene districtshoofdplaats Indi/dang ligt. Wij mogen aannemen, dat de eerst genoemde plaats niet bestaat of een anderen naam draagt. IV. Residentie Tegal. De E. K. schrijft Tugal, in plaats van Tegal en Pamalang, in stede van Pemalang. Op de R. K. vinden wij een weg nog al breed aangegeven die rechtstreeks van Tandjoeng naar Lemahabang leidt en ongeveer IJ- paal lang is; op de E. K. komt die weg niet voor, maar wel eene verbinding tusschen genoemde plaatsendie 3 j- paal lang is. De kali Gang sadie, liooger op, andere namen heeft, doorsnijdt den grooten weg ten oosten van Djatibarang en ontspringt in de omstreken van Bolopelang. De kali Ramboet-naar het schijnt haar eenige naam, want zij heet nog zoo ter hoogte van Mogo komt van het Slamet-gebergte. Op de E. K. is de loop van bei de kali's zeer verkort aangegeven en ten zuiden en vlak bij Djati- negoro een bergiug geteekend, zoodat, daarop afgaande, de kali Ramboet niet op het Slamet-gebergte kan ontspringen. De O. E. K. is in dit opzicht vollediger.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 628