624 zelfs door palen gemerkten hoofdweg zie R. K afgedwaald, klautert over bergen heen, maar moet ten slotte wéér op den verlaten weg terugkomen, omdat geen anderenaar de vlakte leidt. De bergrug ten noorden van Wonosari, waarover die weg leidt, bestaat niet. XI. Residentie Soerakarta. De E. K. bevat betrekkelijk weinig van de vele gegevens, die de R. K. ons te zien geeft. Waarom? Wij weten het niet. Wij hebben altijd gedacht, dat de Vorsten landen voor ons, militairen, nog al van belang waren, maar het is zeer goed mogelijk, dat wij ons in dit opzicht vergissen. Kort heidshalve wijzen wij slechts, zoo als hier boven, in groote trekken op de tekortkomsten der E. K. Het westelijk gedeelte van het ge west, dat door den postweg van Bojolali Kartasoera Pramba- nan begrensd wordt, draagt de kleur der onschuld en is dus een evenboortige van zijn buurman in Djokjakarta. De O. E. K. vermeldt ten minste den weg van Bojolali naar Klutenmaaï de E. K. ignoreert met eene consequentie, eener betere zaak waardig, alle binnenwegendie de R. K. leert kennen. Het ten oosten en ten zuiden van den postweg Kartasoera Prambanan gelegen gedeelte verheugt zich in de zelfde mate in die onschuld, even als: a. de dalvlakte der Sb/o-rivierbenedenstrooms van de hoofd plaats en b. de smalle, aan zee grenzende strook van het Zuidergebergte. Het gebied der SbZo-rivier (niet kali Bengawan, maar kortweg Bengawan, hetgeen „groote rivier" beteekent) had in het zuidelijk gedeelte der residentie nauwkeuriger kunnen worden aangegeven. Men passeert nog op den weg Sambiroto Bedojo affluenten van deze rivier (zie R. K.) De plaatsen, waar assistent-residenten gevestigd zijn, worden op de kaart niet overal juist vermeld. Zie daaromtrent den A. XII. Residentie Japara of Djepara. Beide spellingen komen in den A. voor. Ngerangde hoofdplaats van het district Mantoep, komt op de E. K. niet voor. Eenige hoofdplaatsen zijn verkeerd gespeld. Tam- bak is geene gewone, maar eene districtshoofdplaats. Is het Moma/igebergte zoo arm aan water, als volgens de kaart

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 631