626 gelijk nog eenige toppen aangegeven en genoemd kunnen worden; plaats was er genoeg voor; b. v. de Blego (volgens den A. Bligo) 1004 M. boog, de Toelak 1131 M. boog; evenzoo aan de grens van Madioen en Patjitan de Badoet, 1061 M. boog; aan de grens van Madioen en Kediri de Segoengloeng1172 M. boog. De signalen Pandan en Segoengloeng komen wel op de E. K. voormaar indien dat noodig is, wat wij niet goed inzien, waarom dan niet tevens de top duidelijk aangegeven, waarop die signalen liggen en waarnaar zij genoemd zijn? Ook eenige in Kediri in den Indischen oceaan stroomende kali's verdienen nog op de E. K., althans met evenveel recht als dit in de residentie Pasoeroean is geschied, te worden geteekend. X\ Residentie Soerabaja. De districtshoofdplaatsen Djemoer en Drio, gelegen in de afdeeling Soerabajakomen op de E. K. in 't geheel niet voor. Boelang en Madiopoera zijn als gewone plaatsen aan gegeven. Zie den A. en de gephotographeerde R. K. Op de R. K. van Kediri en Soerabaja zien wij, dat de kali Kontoh zich in eerstgenoemd gewest ter hoogte van Kandangan splitst, een arm in dit gewest blijft, maar de koofdarm naar de residentie Soerabaja stioomt en den postweg nog doorsnijdt. Op de E. K. merken wij niets van deze merkwaardigheid, waarop zelfs in de „Terreinleer, samengesteld bij de 7e afdeeling van het Departement van Oorlog", op bladzijde 33 gewe zen wordt, en krijgen wij daardoor eene geheel verkeerde voorstelling van het stroomgebied der genoemde rivier. XA I. Residentiën MadoerciPasoeroean, Probolingo, Besoeki en Bunjoewangi. Van deze vijf gewesten bestaan nog geene R. K., voor zooverre wij weten. Wij moeten ons dus ten opzichte van deze resi dentiën houden aan den A de O. E. K. en andere kaarten van Java. Madoera. In de afdeeling Pamekasan is de districtshoofdplaats Galis als gewone plaats aangegeven. Pasoeroean. In de afdeeling van dien naam ontbreekt de hoofd plaats van het district Winongan. Het meer van Grati had wel aangegeven mogen worden, althans met evenveel recht als de meer tjes, aan den westelijken voet van den Lamongan gelegen. Het zoo bekende „Blauw water" of Banjoe biroe had ook op de kaart mogen voorkomen. Tusschen den Smeroe en Tengger vinden wij op de

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 633