627 O. E. K. een meertje; in plaats daarvan zien wij op de E. K. een niet onbeduidenden bergtop. Wie heeft nu gelijk? Te oordeelen naar de kaarten uit den atlas van Melvillde O. E. K. Besoeki. Op de E. K van 1878 vinden wij van deze residentie niet veel meer aangegeven dan op de O. E. K. van 1862 en minder dan op de kaart van Melvill van 1856. Of de laatste nu weinig vertrouwen verdient en daarom als niet bestaande moet worden be schouwd, kunnen wij niet beoordeelen, maar wij zijn wel geneigd, aan te nemendat dë op die kaart vermelde weg van Djatiroto naar Tanggoel in werkelijkheid bestaat. Het is althans moeilijk aan te nemen, dat Djatiroto in geene rechtstreeksche verbinding zoude staan met de hoofdplaats van het district Tanggoel waarin het gele gen is. Eene bijzondere merkwaardigheidwaarop wij speciaal onze ethnographen wijzen, vonden wij daarentegen op de E. K., de nieuwste kaart van Javanamelijk in de onmiddelijke nabijheid van den 3085 M. hoogen Argopoero eene bewoonde plaatsgenaamd Tegalam. Dat Java nog op eene hoogte van 8000 voet 1800 voet rekenen wij voor den eigenlijken top van den Argopoero) bewoond wordt, was hoogst waarschijnlijk slechts weinigen bekend. Nadat wij de residentiën, voor zooverre noodig, afzonderlijk be handeld hebbenzullen wij tot eenige algemeene beschouwingen over gaan. In de eerste plaats dient wel gesproken te worden van afstanden in veler oogen wellicht het voornaamste van eene „etappe"-kaart. Wij beamen, dat dit een belangrijke factor is, maar kunnen het onmogelijk als hoofdzaak beschouwen, zoo lang wij nog gebonden zijn aan de officieele afstandswijzers en ons niet mogen beroepen op de etappekaart. Of deze kaart nu in allen deele waarheid ver kondigt of niet, raakt den in dienst reizenden en „declareerenden" gouvernements-ambtenaar weinig en den particulieren reiziger nog minder, omdat deze niet op eene kleinigheid behoeft te zien. Yoor beide categoriën van reizigers, ook voor een algemeen overzicht, leveren daarentegen de afstandenop de etappekaart vermeldeen 40 In den Kegeerings-almanak vindt men bij elk gewest jaar en nummer van het Staatsblad, waarbij de afstandswijzer vastgesteld is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 634