631 1879, laatstelijk gegeven werd, kan als een der vele bewijzen daar voor gelden. De humaner denkbeelden, die ook in Inclië gelukkig meer en meer den boventoon krijgen, verzetten zich met kracht tegen een onstaatkundigen maatregel met of zonder misleiding onzerzijds gepaard als nog niet lang geleden in Atjeh onder het bestuur te Kotaradja van den assistent-resident A. Solblijkens de mededeeling in een goed geschreven opstel in dit tijdschrift heeft plaats gehad, om een deel der mannelijke kampongbevolking, door bemiddeling van het civiel bestuur en de kamponghoof den, voor koeliediensten te pressen. De versnelde middelen van communicatie in I-ndièzoo wel te land als te water, maken het boven dien noodzakelijk om bij de voorbereiding eener expeditie met meer spoed dan vroeger te handelen, ten einde den vijand niet de gelegen heid te geven, zich tot den oorlog voor te bereiden. Moet dit laatste nog door voorbeelden worden opgehelderd? Heeft de Indische krijgs geschiedenis niet geleerd, dat elke expeditie vertraagd en verlengd is geworden door gebrek aan transportmiddelen? Het is daarom voor ons, Indische officieren, van het hoogste belang, de oorzaken op te sporen, die zoo menig goed uitgewerkt plan, dat reeds tot een begin van uitvoering was gekomen, hebben doen mislukken. Onze gegevens beginnen eerst na 1830. Het was de Legercommandant, Gfeneraal-Majoor Cochiusdie het eerst omtrent het militair vervoerwezen iritgewerkte voorstellen reglementen en begrooting van kosten aan de Indische regeering indiende. Die voorstellen, in 1837 aangeboden, betroffen, behalve het bewijs der noodzakelijkheid tot verbetering van het militair transport wezen, denkbeelden over het vervoerwezen op Sumatra en de oprich ting van een transportetablissement van Padang tot Bondjol. Hoe zijne voorstellen en denkbeelden juist luidden, weten wij niet, maar dat zijne bewijzen en argumenten grondig en overtuigend moeten geweest zijn, bewijst het feit, dat spoedig daarna geen zes weken later zonder eenige bemerking van regeeringswege, de ondervolgende regeling bij Gouvernements-besluit getroffen werd. 1. Yoor het militair transportwezen worden tusschen Paclang en „Naar aanleiding van eene bijdrage tot de kennis der geschiedenis van de tweede Atjehsche expeditie", jaargang 1881.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 638