DRAAGTUIGEN DRAAG- EN TREKTUIGEN BIJ DE INDISCHE ARTILLERIE. In de le aflevering van deeen jaargang van dit tijdschrift komen, op pag. 53 en onder het hoofd: „Ons nieuw achterlaad veld-en berggeschut", eenige mededeelingen voor omtrent draagtuigen en trek- en draagtuigendie den ondergeteekende noopen, het volgende te brengen onder de aandacht van de lezers dier mededeelingen. Daar werd de wensch geuit, dat bij onze nieuwe bergbatterij, in navolging van de Zwitsersche bergartillerie, het muildier niet met affuit en raden zou worden beladenmaar de raden afzonderlijk op een lastdier zouden worden vervoerd. Nu werden reeds een halfjaar te voren, in Juli 1880, te Batavia ontvangen zes „draag- en trektuigen compleet voor muildieren tot 7.5™ berg-Mat. P. M." en in den Artillerie Constructiewinkel te Soerabaja vervaardigd naar een van Batavia ontvangen model, waai'- van de bok zóódanig was ingericht, dat daarop naar verkiezing kon worden vervoerd hetzij het stalen bergkanon van 7.5™ A., hetzij de voor dat kanon bestemde affuit zonder raden en lamoen, dan wel beiden, raden en lamoen. Deze tuigen werden kort daarna in beproevend gebruik genomen. Hetgeen als wenschelijk is medegedeeld, werd dus reeds tevoren beproefd. Yoorts wordt in het in hoofde genoemd stuk medegedeeld, dat schrijver, niet wetende of reeds beschikkingen zijn genomen voor een nieuwen of gewijzigden draagbok voor het nieuwe geschut, in elk geval eene kennisneming van het Zwitsersche draag- en trek- EN

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 64