58 tuig en de wijze van opladen, daarbij gevolgd, zeer wenschehjk zou achten, zijnde hij echter onbekend met de samenstelling van het Zivitsersche tuig; daarna dat schrijver, onder allerlei soorten van draagtuigen, die hij in Inclië zag, het Zwitsersche miste; ten slotte van het tegenwoordig proefmodel trek- en draagtuig (waarmede dat tot 8cm Berg bedoeld wordt) gezegd, dat kennelijke gebreken er aan kleven en het de onverdeelde goedkeuring niet kan wegdragen van hem, die er kennis mede maakt, onder vermelding, dat het aantal drukkingen op den marsch van Salatiga naar Babakan en terug, in Augustus en September 1880, zeer aanzienlijk was. Ondergeteekende stelt het volgende daartegenover. Het te Batavia ter beproeving vastgestelde model „Draag-en trek- tuig" compleet voor muildieren tot 7.5™ berg- Mat. P. M." was een der in 1879 aangemaakte „Draag- en trektuigen voor muildieren P. M." (waarover hieronder nader), waarvan alleen de bok gewijzigd werd voor het vervoer van het 7.5™ A. bergmaterieel. Het lag toch voor de hand om bij het nieuwe bergmaterieel zooveel mogelijk gebruik te maken van een draag- en trektuig, dat goed voldaan had bij de in 1879 en later genomen proeven tot het doen dragen van het 8™ bergmaterieel. Zonder geringschatting van de ondervinding en zienswijze in andere landen, werd gebruik gemaakt van eigen ondervinding over eene reeks van jaren, om op do minst kostbare, minst tijdroovende en de meeste kans op eene goede uitkomst beloovende wijze een goed tuig te bekomen. Dat nu het draag- en trektuig voor het 8™ bergmaterieel een goed tuig is, moge uit het volgende blijkendat tevens een kort overzicht bevat der wording van dat tuig. Toen het materieel van den berghouwitser van 12™ op de in 1864 alhier aangevoerde muildieren zou worden gedragenwerden de daar toe bestemde draagtuigen in den Artillerie Constructiewinkel te Soerabaja aangemaakt volgens de constructieteekeningenvoorkomen de in: „Tafelnheft zur Iustruktion fiir die Bedienung der Gebirgs- haubitzen, enthaltend die Ordonnanz über die Geschützröhredie Laffete, die Munitionskastendie Bastsattel und die Beschirrung der Schweizerischen GebirgsartillerieZurich, 1848".-Het materieel van den berghouwitser van 12™ toch, hoewel oorspronkelijk ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 65