662 hij rondloopenzijne dagelijksche, weinig opwekkende, voor velen geestdoodende diensten in en buiten de kazerne, helaas te veel in de kazerne en het garnizoen, maar te weinig hij den troep verrichtende. Zij, die dat in de garnizoenen weinig afwisseling en ontwikkeling- gevende leven kunnen ontvlieden, trachten dat zoo spoedig mogelijk te doen, door in allerlei speciale betrekkingen te komen, waar men ten minste nog iets kan leeren, maar waar men eigenlijk in militairen zin, tot schade van het leger, veel verleert. Er zoude geene jacht op „baantjes" gemaakt worden, indien men de moeite deed om in de gelederen veelmaar aangenaam te laten dienen, doch vooral wanneer men die troependienst meer releveerde en een officier, die bij de bureaux een gemakkelijker leven, een aangenamer en vrijer leven althans, heeft dan zijn collega bij den troep, voor het zéér gewone werk wat hij daar doet, niet beter bezoldigde dan zijn gelijke in de gelederen en hem hoe velen kunnen die weelde, zoo als zij getoond hebben, niet dragenzoo doende in den voor hem zeiven meest verderfelijken waan bracht, dat hij, goed beschouwd, eigenlijk meer is dan een „gewoon officier." 't Is er werk naar, dat hij dikwijls doet of dat men van hem soms te zien krijgt of hoort. Yoor ver scheidene bureaulisten is eene hoogere bezoldiging, zelfs eene vermomde door de fourageindemniteit, voor het paard of de paarden, die zij er niet op na houden, niet noodig. De onderscheiding, dat zij tot raadslieden van de hoogste chefs worden gekozen indien zij althans geen kommie- zenwerk verrichten en deze van invloed is op hunne toekomstige loopbaan, ware o. i. reeds voldoende, om niet van andere voorrechten te spreken, die onwillekeurig en stilzwijgend aan eene bureaucrati sche betrekking verbonden zijn. Er zoude nog altijd liefhebbers voor zoodanige betrekking te vinden zijn. Zoo niet, des te beter voor den troep, waar de meer ontwikkelde officieren zullen blijventot voordeel van hen, tot voordeel van het leger. De gewone adminis tratieveroutine vereischende, zoogenaamde „antecedenten"-werkzaam- heden kunnen op de militaire bureaux zeer goed door militaire ambtenaren een zeer nuttig en bruikbaar element in de Indische legerinrichting, dat men zoo lang mogelijk behouden moet worden verricht, terwijl men de werkzaamheden van meer technischen of zuiver militairen aard aan officieren zoude moeten opdragen, minstens den

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 669