59 vaardigd naar den (zie pag. 108 van den Incl. Instr. Inv.) in 1850 uit Frankrijk ontvangen „Obusier de montagne de 12cm" met „Affut d'obusier de montagne de 12cm" en toebehoorenwas even te voren gewijzigd naar de genoemde constructieteekeningendie in hoofdzaak sprekend geleken op de Fransche modellen. Dit tuig, oneigenlijk steeds het Fransche draagtuig genoemd, werd op de muildieren beproefd, wier onhandelbaarheid echter veroorzaakte, dat in 1866 van eene verdere draagproef werd afgezien, daar de paarden alleen geschikt waren bevonden voor het dragen der lichte re munitiekisten. Toen in 1876, nadat weer het wenschelijke was gebleken, het bergmaterieel op lastdieren te kunnen vervoeren, de Indische Artil lerie in het bezit kwam van Chineesche en Syrische muildieren en tuigen, die in China en Syrië werden gebruikt voor het di-agen van lasten door die dieren, werd een draagtuig aangemaakt en beproefd, dat in hoofdzaak overeenkwam met het Chineesche en geschikt was tot het dragen van munitiekisten. Nadat de nieuwe muildieren in het dragen met de laatst bedoel de tuigen waren geoefend, werd beproefd, ze geschikt te maken tot het dan dragen, dan weder trekken van het 8™ bergmaterieel, en werden hiertoe gebezigd de indertijd aangemaakte Fransche draag- tuigen, welke eenigszins gewijzigd werden om tevens voor trekking te kunnen worden gebezigd. De gewijzigde Chineesche draagtuigen bleven, als minder geschikt, verder buiten beschouwing. De ondervinding, opgedaan bij de laatstgenoemde proef, gaf aan leiding tot het ontwerpen, aanmaken en beproeven van een nieuw draag- en trektuig, waarvan de bok rust op twee beweegbare stegen van den vorm der stegen tot cavaleriebokken en waarbij de draag- bokkussens der vorige tuigen zijn vervallen. De voordeelen van dit nieuwe draag- en trektuig boven de vorige tuigen zijn 1. Het zwaartepunt van den last is verlaagd. 2 Het verschuiven van den bok wordt beter voorkomen. 8. Het tuig is veel lichter geworden. 4. Het tuig is thans goed geschikt voor trektuig. Yier compleete dergelijke draag- en trektuigen werden daarop

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 66