665 bureaustijl niet anders kan bestaan dan in eene verzameling verouderde stadhuiswoorden, doorspekt met vele Fransche en verfranschte Hol- landsche uitdrukkingen, zoo als „doen blijken van," „last op," „ge- saississeerd van," voorafgegaan of gevolgd door talrijke bij- en bind woorden als: „immers," „wijders", „immerstoch," „zoodat," „zoodat dan ook," die „middels" vele tegenwoordige deelwoorden„hebbende," „zullende" en „wordende," niet altijd, maar „dan toch" gewoonlijk, „althans in algemeenen zin," nog versierd worden. Een intelligent Kapitein, die niet op een bureau zoude kunnen voldoen, moest niet gemakkelijk Majoor kunnen worden; deze eisch is niet streng. Niet alleen de bureaux ontnemen der Infanterie intelligente officieren, sedert jarén doet dat ook de Genie. Verder bestaat het officiersper- soneel der Topographische dienst geheel uit infanteristen, die nog meer dan de bureauofficieren het militaire leven ontwennen in hunne zuiver niet-militaire betrekking. Aan deze dienst heeft men het be grip van militaire verkenningen gekoppeld; niets oneigenaardiger dan dat. De officieren der Topographische dienst doen geene militaire verkenningende meesten hunner kunnen het niet, omdat zij er niet voor opgeleid en gebezigd 'worden. Had die dienst een zuiver mili tair doel, ze zou anders werken en ingericht zijn en andere kaarten maken. Maar ze werd met dat doel niet opgericht. Het daarbij dienende officierspersoneel zou, althans wat de verschillende brigades betreft, zeer goed uit civiele ambtenaren kunnen bestaanmaar dat zou te duur zijnwetenschappelijk onderlegde infanterieofficieren zijn veel goedkoopermaar die officieren gaan helaas voor het wapen ver loren. Eene nieuwe, van de Marine bij het Leger overgekomen dienst de oudere zuster der Topographische eischt ook officieren, voor het gros wederom van de Infanterie, die zoodoende ook voor het wapen verloren zijn. Wat schiet er over? Een ander contin gent dient bij de Generale en gewestelijke staven of studeert aan de Krijgsschool om na voleindigden cursus, liefst dadelijk, in de eene of andere speciale betrekking te worden geplaatst. Wij zwegen over de officieren, die bij het militair onderwijs of tijdelijk (op de proef) bij het Departement van Oorlog geplaatst zijn, elementen, die ook aan de troependienst bij het wapen worden onttrokken. Hoe is die dienst? Wij weten het allen. In de grootegarnizoe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 672