670 Het zijn vooral de verschillende commissiën van keuring, die de infanterieofficieren telkens aan hunne eigenlijke dienst onttrekken. Er is reeds veel geschreven over de te nemen maatregelen om die commissiën zoo weinig mogelijk aan de troepenofficieren, speciaal aan die der Infanterie, op te dragen. De Intendance en de Genie, voor wie die keuringen hoofdzakelijk geschieden, zouden haar eigenlijk aan hare eigene officieren moeten opdragen; maar ja wel, 't is hun natuurlijk in 't geheel niet onverschillig, dat anderen liefst herhaal delijk, daar, waar men met veel overleg het aantal commissiën door samenvoeging van enkele zoude kunnen reduceeren hun werk kunnen doen. Hoe lang duurt wel niet, dank zij den aan de Comp tabiliteitswet verhonden administratieven omslag, ééne commissie voor de overgave en overname van arsenalen en magazijnen! Zoo lang niet, trots alle bedenkingen hier tegen in te brengen, een cordaat besluit genomen wordt, dat officieren der Infanterie alleen hunne gewone garnizoensdiensten (piket, voorloopige informatie, krijgsraad, wacht, escorten, enz., examens en raad van onderzoek) moeten ver richten, zal de oefening en daarmede de geoefendheid van dit wapen er onder lijden. Het wordt tijd, dat men de vraag, hoe dit wapen in het belang van hare tactische waarde van alle neven- of bijdiensten, die eigenlijk tot den werkkring van andere wapens en diensten behooren, ontheven kan worden, aan eene volledige beantwoording onderwerpe, om daarna te onderzoeken, hoe het dienst en oefeningstelsel van het wapen zelf zoodanig gewijzigd behoort te worden, dat die tactische waarde nog hooger gemaakt kan worden want ook dat is onzes inziens zeer goed mogelijk. Indien de vraag eens gesteld werd, wat op dit oogenblikwel te verstaan, méér waarde heeft: die beide quaestiën tot eene gewenschte oplossing te brengen of de eischen voor den majoorsrang voor sommige officieren der Infanterie te verscherpen, dan zou het antwoord, naar onze bescheiden meening, niet twijfelachtig- kunnen zijn. We gaan zelfs verder in het toekennen van het zeer hooge gewicht dier oplossing. Sedert vier jaren is er eene commissie voor de verdediging van Java tegen een buitenlandschen vijand werkzaam. We achten de taak van die commissie van groote beteekenis niet alleenmaar de talenten van de officieren, die belast werden en zijn met het ontwerpen van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 677