671 stelsel vail verdediging, zijn boven onzen lof verheven en Lunnert naar onze meening slechts een rationeel verdedigingsplan doen geboren worden. Maar wat baat het mooiste stelsel van defensie, indien het hoofdwalen van het leger kwijnt, indien dit wapen niet voldoende voorbereid kan worden voor de taak, die het volgens dat stelsel en dat plan te verrichten heeft? Mogen wij den tegenwoordigeu toestand langer verbloemen of rooskleuriger aanzien dan die werkelijk is? Hebben wij overdreven, men merke ons dat op. Het is ons niet om personen, alleen om het belang van ons wapen te doeneen wapen, dat gereleveerd moet worden. 't Is evenwel, zoo als wij reeds lieten blijken, niet alleen de gca - nizoensdiensthet verspreid zijn over vele kleine garnizoenen, en posten, de langdurige oorlog en andere oorzaken van bijkomenden aaid, die aan de geoefendheid der Infanterie knagen, het is ook haar dienst en oefeningstelsel. Is men in staat, al de hier boven genoemde be zwaren weg te nemen, maar laat men het tegenwoordige dienst- en oefeningstelsel van het wapen onaangetast, dan zal de geoefendheid niet veel er bij winnen; want deze bestaat niet alleen in goed exer ceer en. Onze Infanterie moet vooral tactisch geoefend zijn en dat wordt zij nog weinig. Onze reglementen zijn reeds verouderd. Eene goede opleiding van kader bestaat er nog niet. Zelfs mag de vraag gesteld worden of de depotbataljons wel zijn, wat zij moesten wezen. Maar nu de officieren der Infanterie. Wat heeft een luitenant ge daan, die dertien jaren bij den troep heeft gediend die tijd zal ko men en tot kapitein wordt bevorderd? Wij zagen het reeds hier boven. Hij zal nu eene compagnie commandeereneen mooi com mando zeker dat kon het zijnmaar wat was tot dusverre de groote kunst van dat commando? Wat heeft men tot hiertoe onder een goecl kapitein verstaan? Hij, die zijne compagnie in administratieven zin goed commandeerde. Wel is hij, zelfs volgens den geest der reeds verouderde reglementen, ook voor de tactische waaide zijner compagnie verantwoordelijk, maar wij weten het allen die ver antwoordelijkheid heeft feitelijk niets te beteekenen. De administra tiede dubbeltjesquaestie, is in Indië ook in het leger van zóó veel gewicht, dat hij, die tactisch een zeer bruikbaar officier is, maar in

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 678