61 op Java, door den Commandant van het Leger goedgekeurd, even wel met wegneming van de wijziging, die aangebracht was geworden om den bok van dat tuig ook voor het vervoer van munitie geschikt te maken, daar het in de bedoeling lag, de muildieren uitsluitend te bestemmen tot het dragen van affuit en vuurmond en door paarden do munitie te doen dragen. In het laatst van 1879 werden alsnog'12 draag- en trektuigen P. M. overeenkomstig het goedgekeurde afgeleverd, welke met de 4 vorenbedoelde voor het vervoer eener geheele batterij konden dienen en sedert in beproevend gebruik zijn genomen bij eene der 8cmbergbatterijen. Toen nu in het begin van 1SS0 voor de 7.5cm A. bergbatterij een draag- en trektuig gewenscht werd, lag het voor de hand, het draag- en trektuig, dat bij het 8cm bergmaterieel goed voldaan had en met geringe wijziging van den bok voor het 7.5cm A. bergmaterieel ge schikt kon worden gemaakt, ook voor dit materieel te beproeven. Zooals hiervoren reeds is vermeld, werden dan ook in Juli 1880 6 der gewenschte tuigen afgeleverd en in beproevend gebruik genomen, waarbij, in afwijking van de tuigenbij het 8om bergmaterieel in beproeving, de raden met het lamoen op een afzonderlijk muildier worden vervoerd. Van de ondervinding, opgedaan bij de hiervoren genoemde proeven» werd tevens gebruik gemaakt om, ter vervanging van de bestaande draagtuigen voor het munitievervoer, wier draagbokken met vaste stegen en kussens tot draagbokken dikwerf aanleiding hebben gegeven tot .klachten, zoowel wat betreft het drukken en schuren der paarden als de menigvuldige herstellingen, welke de kussens steeds vereischen, een draagtuig te ontwerpen, aan te maken en te beproeven, waarvan de bok van beweegbare stegen is voorzien, waarbij de kussens tot draagbokken zijn vervallen en het overige van het tuig is gewijzigd, zóódanig dat, na de beproeving dezer laatste draagtuigen in 1880 bij de 5e compagnie Artillerie te Salatiga en gedurende een marsch naar het schietterrein te Babalcan en terug, bij de 18e compagnie Artillerie te Batavia gedurende een marsch naar Batoe-Djadjar en terug en bij de sectiën Artillerie te Paclang-Pandjang en Padang in alle rapporten -werd voorgesteldhet bestaande draagtuig door dit nieuwe te vervangen, hetgeen zal geschieden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 68