699 Dat inderdaad eene besparing aan schrijfwerk verkregen wordt, is duidelijk. Het volume vermindert, wanneer men in plaats van voor 1, voor 3 recapitulatiën 1 folio neemt, van: gemiddeld 6 x 6 6 X 1 42 folio's, d. z. 21 bladen tot op 6x2 2 =14 d. z. 7 voor elke maand van soldij uitbetaling; voor het jaar dus met 12 X 14 168 bladen. Een bezwaar schijnt aan het nieuwe model verbonden, namelijk, dat de recapitulatie meer werk geeft en betrekkelijk minder gemak voor controledoch zoo men zich de 4e rubriek stelselmatig ingeschreven denkt, verdwijnt dit bezwaarbij het tegenwoordige uitbetalingsbook wordt door de meerderheid der sergeanten-majoor toch een klad gemaakt voor de recapitulatie; en een klad is wel bij meer spoed zekerder. Tot vlugger invulling van de 5e rubriek kan men eene kleine tafel gereed maken, waarin voor eiken graad het bedrag aan soldij per dag met de vermeerderingen of verminderingen door mutatie (welke ook) genoteerd is, zoodat de geheele arbeid is eene optelling, aftrekking en vermenigvuldiging van kleine en dikwijls gebezigde getallen. Batavia2 October 1881. B. G. L. Bouricius. Het logies voor gezonde en zieke militairen in Britsch-Indië. (Met eene plaat.) In den jaargang 1879 van dit tijdschrift werd het lezenswaardige op stel geplaatst, getiteld: „De nieuwe troepenkampementen op Java waarin de lezer heeft kunnen kennis maken met de tijpe onzer nieuwe kazernes, zoo als die te Halang, Magelang en elders reeds gebouwd zijn of nog gebouwd zullen worden, volgens het door de Regeering goedge keurde ontwerp van Indiërs verdienstelijken Generaal-Majoor, ingenieur J. P. Ermeling. Uit het reeds in dit tijdschrift meer dan eens genoemde werk van den Generaal-Majoor der Yereenigde Staten vwo. Noord-Amerika, Upton: „The armies of Europe and Asia, enz.", dat in 1878 te London bij Simpkin, Marshall en C° verkrijgbaar werd gesteld, zullen wij thans mededeelen, wat op het gebied van het logies voor den gezonden en zieken militair in het Britsch-Indische leger gedaan wordt. Wij beginnen eerst met de kazernes.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 706