708 De oplossing der laatste vraag hangt af' van eene andere vraag, of er krijgsraden moeten zijn. Als de militaire rechtspraak aan den gewonen rechter kan worden overgelaten, is de vraag: Hoog Militair Gerechtshof of Hooge Eaad: geene vraag meer. Men doet best hier den oorlogstoestand buiten bespreking te laten. Die toestand is een abnormale, wij hopen zelfs een onmogelijke; zoodat men de quaestie moet bespreken van uit liet gewone standpunt van den alge- meenen vrede. Ook van de geschiedenis moet men zich losmaken. Hoe uitmuntend het historisch betoog van den Heer Den Beer oörtugael in diens advies moge zijn, die historische toestanden zijn voorbij. Prof. Pols, waar hij op het behoud van afzonderlijke militaire rechtbanken aandringt, be roept zich alleen op de noodzakelijkheid, op de militaire tucht. De waar heid kan niet worden voorbijgezien, dat Nederland alleen een leger behoeft tot handhaving zijner neutraliteit. De vraag mag gesteld worden: zou Nederland niet op het gebied der militaire hervorming kunnen voorgaan Hiermede stemt spr. met Mr. Pols inneemt men aan, dat de militaire misdrijven door den militairen rechter moeten worden behandeld, dan ook de commune. Dit heeft Prof. Pols op hl. 247 en 248 van zijn prae-advies uitnemend logisch aangetoond. Maar moeten militaire misdrijven door den militairen rechter worden behandeld? Waarom zou men de militaire zaken niet door den gewonen strafrechter laten berechten? Moge al de volkomene ongeschiktheid van militaire rechters om recht te spreken niet gebleken zijn, toch zijn gewone rechts geleerde rechters voor rechtspraak meer geschikt, en zeker was het een belangwekkend feit dat, toen eenige jaren geleden in de Yereeniging voor krijgswetenschappen deze zaak door den tegenwoordigen Hoogleeraar Van der Hoeven werd besproken, geene enkele stem is opgegaan om de militaire rechtspraak door militairen te handhaven. Het verslag dier ver gadering, in het laatste n°. van „Themis" opgenomen, geeft een juist beeld van hetgeen op die vergadering is voorgevallen. Daaruit blijkt dat de beste officieren het toen met den Heer Den Beer P oortugael eens waren. Waarom de militaire zaken niet door den gewonen strafrechter berecht Waarom dit ééne stand-gerecht behouden? Wij hebben geene stand- gerecliten voor geestelijken, studenten, kooplieden, zeelieden, spoorweg beambten waarom dan alleen voor militairen Een groot argument tegen het stelsel van Prof. Pols is het belang bij eene nauwere toehaling van den band tussclien civielen en militairen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 715