713 zondere verplichtingen onderworpen. En dan moet de rechter, die over den militair heeft te oordeelen, volkomen op de hoogte zijn van de militaire verhoudingen. En indien men de militaire rechtspraak tot handhaving van het leger noodig heeft voor de militaire misdrijven, dan kan men haar evenmin missen voor de commune misdrijven. Zoo men 't niet doet, komt men in eene zee van verwarring en botsing. Daarom kan spr. overhellen tot het advies van Mr. Pols. Het ware niets, indien de officieren van justitie slechts de trechters waren, door welke de processen-verhaal tot den rechter komen. Maar het is eene schoone, maar niet gemakkelijke taak van het Openbaar Ministerie, te onderzoeken of er vervolging moet plaats hebben. De tegenwoordige Minister van Justitie heeft te recht herinnerd, dat vervolging per fas et nefas niet tot het wezen van den ambtenaar van het Openbaar Ministerie behoort. En wan neer nu ook in commune delicten de processen-verbaal tot het Openbaar Ministerie moeten komen, dan zou 't wel eens kunnen gebeuren, dat de krijgs tucht gevaar liep, daar het niet in het bloed van de ambtenaren van het O. M. ligt om vóór alles de militaire discipline te handhaven. Zoo herin nert zich spr., dat tijdens de tweede Atjehsche expeditie mannen, die voor- Atjeh bestemd waren, niet zelden een kleinen diefstal pleegden om niet te worden ingescheept. Yan verbeteringen in de militaire procedure heeft Mr. Pols zich zelf voorstander betoond, maar dit punt is thans niet aan de orde. Slo volgt.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 720