ïOEnraomriM. De militaire loopbaan van den Luitenant Greneraal Jan Van Swieten, door een ge pensioneerd officier van liet O. I. leger, op gedragen aan liet Neclerlandsche volk. 'Bre da, Broese Co. 1881. Prijs in Indiëf3. Met eene onbeklemde borst riepen wij, aan het einde van „de militaire loopbaan" gekomen: „Goddank, wij zijn er door, dat is eens, maar ook niet weêr." Gemakkelijk gezegd, maar hoe nu voldaan aan de'belofte om eene re censie te geven op dat boekje? Het geeuwen stond ons nader dan het lachen. Daarom namen wij ons voor, rustig te wachten, met de pen op het papier te zetten, tot dat wij weder zoo goed mogelijk vrij zouden zijn van den invloed van den gepensioneerden Indischen officier, met wiens geschrijf wij kennis maakten. Ruim twee maanden lang bleef het boekje weggeborgen; langer mocht het niet duren. En hoe was de indruk na de tweede lezing? Och, zonder smart kan men het lezen van „Jan Van Swieten's militaire loopbaan" nalaten. En de Generaal Van Sudeten, wien de beschrijving van zijne militaire loop baan op den 28en Mei 1881, toen hij zijn 74- geboortedag vierde werd aangeboden, zou hem dat boekje aangenaam gestemd hebben? Zou zijn hart zich geneigd hebben naar den onbekenden vriend en zou hij hem hebben willen ontmoeten om hem deelgenoot temaken van zijne erken telijkheid? Dat achten wij eene onmogelijkheid voor een karakter als dat van den Generaal Van Swieten. De gave om tot het gemoed der menschen te spreken bezit de schrij ver zeker met, hij laat ons koud en eindigt als eene nachtkaars. Eene aan het hart ontlokte edele opwelling, kenbaar door welsprekendheid of eene onwederstaanbare kracht om anderen mede te slepen, is in de 79 bladzijden van het boekje nergens te bespeuren; en van eene edelmoedige

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 721