722 En waarom maakt de schrijver dat alles nu eerst, acht jaren later, bekend aan het Nederlandsche volk Alleen om aan de natie Van Swieten beter te loeren kennen; want de schrijver zegt aan het einde van zijn voorwoord: „Deze expeditie slaagde volkomen, dank zij het beleid van Greneraal J an Swietennadat hij op twee bladzijden te voren verklaard heeft, dat „het doel was, niet het Atjehsche rijk bij ons in te lijven, wijl dit strijdig was met onze belangen, en onze krachten dit ook niet ver oorloofden." C'est ainsi qu'on écrit l'histoire! Hebben wij te veel gezegd, toen we in het begin van deze beoordeeling mededeelden, dat de militaire loopbaan van Jan Van Swietenbeschreven door dezen gepensioneerden Indischen officier en opgedragen aan het Ne derlandsche volk, zonder nadeel ongelezen kan blijven? Het Nederlandsche volk betaalt geen f 1,25 in Nederland of 3 in Indië voor zulk een onbeduidend werk. A. Militaire Aardrijkskunde en Statistiek van Nederland, België en Duitschland door M. II. I. Plantenga, Kapitein der Infanterie. Eerste deel: Nederland. Bijvoegsel tot den tweeden, herzienen druk. Te Breda, ter stoomdrukkerij van K. G. Oukoop, voor rekening van de Koninklijke Militaire Aca demie, 1881. De aankondiging van dit werk geschiedde in de 6e aflevering van den loopenden jaargang van dit tijdschrift. Daarin werd betreurd, dat het werk reeds afgedrukt was, toen de tegenwoordige Minister van Oorlog zijne legerorganisatie kon invoeren. Het thans gedrukte bijvoegsel van het eeiste deel moet hoofdzakelijk in de leemte voorzien, die om deze reden bij den herdruk van het eerste deel gevoeld werd. Thans kan de Indi sche officier van alle details der nieuwe formatie van het Nederlandsche. leger kennis nemen. Wellicht zal er binnen kort een tweede bijvoegsel moeten verschijnen, wanneer deze Minister van Oorlog met zijne schut terij en militiewetten triumfeert, wat Nederland1 s Volksvertegenwoordiging moge beletten! g

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 729