70 Met het oog op den aanhoudenden aanvoer van goederen van allerlei aard was men voornemens eene spoorbaan van lichte rails te leggen, van af de waterlijn tegen de hoogte op, welke baan dus voorbij de deuropeningen der verschillende barakken kon loopen. De noodige rails benevens een groote houten trommel met een ïjzerdraadtouw waren te Sierra Leona voorhanden en werden ontboden. Door den steamsapper na aankomst te plaatsen aan het boveneinde van de spoorbaan, verkreeg men door middel van de trommel en het ïjzerdraadtouw een zeer geschikt middel om de spoorwagentjes met de geloste goederen ineens' uit de sloepen voor de verschillende magazijnen te brengen. Men heeft gedu- ïende den geheelen duur der expeditie van deze eenvoudige inrichting veel nut gehad. De barakken werden twee aan twee tot grootere vereenigd. Het opzetten van de eerste barak kostte veel moeite en tijd, maar toen zij eenmaal gei eed was, werd de samenstelling door de Inlandsche handwerkslieden ook behoorlijk begrepen. Toen men hen nu voor de verschillende te maken barakken in ploegen verdeelde en verder eene premie uitloofde voor de ploeg, die het eerste gereed zoude zijn, vorderde de arbeid vrij goed. Vooi de legerplaats van het hoofdkwartier en voor de te houweii ambulancen had men droog-aarde-privaten (dry eartli closets) medegeno men doch deze waren vooreerst niet te gebruiken wegens gebrek aan droge aarde. Daarom bouwde men dadelijk een afdak, waaronder op ijzeren platen de noodige aarde gedroogd zou kunnen worden. De versterkingen waren van hoogst eenvoudigen aard en bestonden uit aarden werken van geringen omvang (zie b. v. lig. 6, plaat II.) Het rond Cape Coast Castte gelegen terrein werd intusschen tot op een afstand van 2 uren van die plaats verkend, ten einde na te gaan of men een spoorweg en eene telegraaflijn zoude kunnen aanleggen. Met betrekking tot den spoorweg kwam men al spoedig tot de zekerheid dat dit met buitengewone groote bezwaren gepaard zou gaanten gevolge zoowel van de steile hoogten in de onmiddelijke nabijheid van Cape Coast Castte als van de lage, drassige valleien achter de hooge kuststreek, hen en ander maakte het aanlegen van een tij del ij ken veldspoorweg on doenlijk. Het maken van eene telegraphische gemeenschap scheen evenwel zeer goed mogelijk, daar het bleek, dat zich onder de Inlanders verschillenden bevonden, die vrij scherpzinnig waren, en dewijl men overtuigd was van het groote nut, hetwelk zoodanige lijn bij den opmarsch naar Komassi zou aanbieden, werd aan den Opperbevelhebber in overweging gegeven,

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 77