onmiddelijk het noodig materieel uit Engeland te ontbieden. Dienten gevolge werd dan ook dadelijk aangevraagd: 320 kilometer gegalvaniseerd telegraafdraad N°. 11. 4;5 geïsoleerde telegraafdraad. 7 .Morse-toestellen. 2 wekkers. 9 galvanometers en verder de noodige batterijen Matthison s elementen). 13000 isolatoren. Tevens zouden met dat materieel mede moeten komen: 25 onder-officieren en geniesoldaten, waaronder 8 seiners. De commandant der genietroepen dacht dat men, gebruik makende van bamboepalen en geholpen door daarvoor uitgezochte en geoefende inboorlingen, de telegraaflijn tot stand zou kunnen brengen met eene snelheid van ongeveer 8 kilometer per dag. Het slijpen en herstellen der verschillende geniegereedschappen vorderde aanhoudend veel handwerkslieden. Met 375 man werd met het geregeld aanleggen van den nieuwen weg naar de Prah-rivier begonnen. Yan dat getal werden er aanvankelijk 175 bestemd tot het aanvoeren van gereedschappen, levensmiddelenenz. naar de verschillende rustpunten op den wegterwijl de overigen verdeeld werden in ploegen. De ondervinding leerde al spoedigdat de voordeelig- ste wijze van werken was om met 200 man niet meer dan 1^ kilometer onder handen te nemen. Werd die afstand van den eersten tot den laatsten man grooter, dan kon men geen behoorlijk toezicht houden met de be schikbare Europeanen. Men deelde daarbij de volgende ploegen in: a. gewapend met kapmessen en handbijlen om het houtgewas te kappen b. gewapend met groote bijlen om de vrij gemaakte zware boomen te vellen en de stameinden van het gevelde houtgewaswaaraan de Europeanen hunne laarzen zouden openhalen, weg te kappen; c. gewapend met houweelen en schoppen om het aardewerk te ver richten, bestaande uit het ophoogen van den weg met grond, voort komende uit de zijwaarts daarvan te graven slooten; d. gewapend met verschillend gereedschap tot het maken van fascine- dammen in de lage en moerassige streken en van bruggen over de tal- looze beken en riviertjes. De weg bekwam eene normale breedte van 3.6 meter. In dien weg gedeeltelijk door een bosch gekapt kwamen 237 verschillende bruggen, waarbij verscheidene over wateren, breed 18 a 20 M- en van 3,5 a i M,

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 78