73 Men was voornemens deze reservoirs met water te vullen, zoodra de steamsapper en de voorhanden condensator zouden kunnen werken. Deze reservoirs werden aan de binnen- en buitenzijde bestreken met een wit vernis. Middelerwijl waren de kospitaalhutten met al den aankleve van dien te Cape Coast Castle voltooid en werd aldaar den 27™ October de steamsapper aan wal gebracht met hulp van de Marine. Men had den steamsapper, ontdaan van alle mogelijke losse deelen, in een sloep neergelaten, die met hoog water zoo ver mogelijk door de branding heen op het strand werd gehaald. Bij het vallen van het water werd de sloep gekanteld, waarna het wegrollen van den cilindervormigen ketel van den steamsapper voorkomen werd door het aanbrengen van touwen. De steamsapper werd na het invallen van de eb op zijne raderen gesteld en omhoog getrokken. Op dienzelfden dag werd in de voltooide veld-bakovens voor het eerst brood gebakken, hetwelk zeer goed bleek te zijn. Van Elmina waren terzelfder tijd 26 ledige vaten aangevoerd, die alle ingericht werden tot filters. Vervolgens werd de eerste proef genomen met den in werking gestelden steamsapper, die onder de inboorlingen grooten angst veroorzaakte. De eerste arbeid, waartoe men den steamsapper gebruikte, was het zagen van timmerhout. Toen men den volgenden dag eene proef nam met den steamsapper, ten einde na te gaan in hoever hij zou kunnen dienst doen als locomotief van een eventueel te leggen hulp-spoorweg, bleek het al spoedig dat de klimmingen van het terrein te groot waren. De steamsapper geraakte daarenboven onklaar door het smelten van de looden stop in den ketel. Tot dusverre waren bij de Genie 540 werklieden in dienst; doch dit cijfer werd onvoldoende geacht, en men vroeg nog 700 werklieden aan. Onder de nieuw aangekomen materialen vond men 2 ijzeren brandings sloepen die uit stukken bestonden en aan den wal ineengezet moesten worden, en twee groote Crease-filterselk 100 kilogrammen wegende voorts 2 Blanchard's--pontoris, zijnde plaatij zeren cilinders 4 .FWfteVpontons van waterproofstof 30 zakken met houtskool voor de filters 12 brugliggers met spanwerk; en eene groote hoeveelheid verschillend gereedschap. De inrichting en de toepassing van deze brugliggers zal voldoende blijken uit de figuren

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 80