79 in kennis worden gesteld met voorgenomen bewegingen, ten einde dadelijk maatregelen te kunnen nemen tot liet verlengen of verplaatsen van de tele graaflijn (zcü geschieden.) 8°. Op elk belangrijk punt, hetwelk voor een tijdelijk station in aanmerking kan komen, zal een hut speciaal worden bestemd tot station of anders tot berging van het instrument en ander materieel (goedgekeurd.) 9°. Indien de lijn vrij is, mag zij dan gebruikt worden tot het overseinen van berichten voor correspondenten van dagbladen of andere particulieren? (Neen.) Op den 15den December werden te Cape Coast Castle het station en het Gouvernementsgebouw van binnen ingericht en voorzien van de noo- dige gemeenschap naar buiten. In een reeds gegraven put werd de aardplaat ingelaten en met het station verbonden. Als aardplaat werd gebruikt eene holle ijzeren pijp, vol water, die dagelijks werd bijgevuld. Alle verbindingen van blijvenden aard te Cape Coast Castle werden aaneengesoldeerd. De inboorlingendie belast waren de isolatoren op de bamboepalen te bevestigen, geraakten nog al spoedig met hun arbeid vertrouwd en hadden in een paar dagen 300 stnks gereed. Daarna maakte men een aanvang met het slaan der lijn. iN adat de plaatsen der palen aangegeven waren, werden de inboorlingen aan het maken van de gaten in den bij Cape Coast Castte steenaehtigen bodem gezet. Hierin waren zij hoogst onhandig, zóó zelfs, dat ieder inboorling een blanke bij zich moest hebben om hem aan den gang te houden en te beduiden hoedanig te werken. Meestal hadden zij in den steenaehtigen grond twee uren tij ds noodig om een gat ter diepte van 0.75 meter te maken. Daarna werd de paal gehaald en geplaatst, waarna het gat werd aangevuld en tegen den paal een hoop steenen of rotsscherven gestapeld. Op deze wijze werden 7 palen geplaatst, waarvan de laatste bij de grens, waar het houtgewas aanvangt en liet steenachtige van den bodem ophoudt. In Cape Coast Castte waren daarenboven in eenige woningen ijzeren hou vastdragers voor isolatoren aangebracht. Toen de 7e paal stond, werd een rol telegraafdraad langs de palen, die 50 a 80 meter van elkander geplaatst waren, op den grond afgerold; daarna achtereenvolgens over de palen gelegd, met de handen gespannen en met dun koperdraad op de isolatoren bevestigd. Hoewel de bamboepalen nog groen warenkon den zij de spanning zelfs bij flauwe bochten behoorlijk verduren. Bij scherpere werden zij geschoord door middel van ijzerdraad aan daartoe ingegraven of ingeslagen piketten. Yoor deze hoekpalen werden boven dien kromme uitgezocht en zoodanig gesteld, dat zij door de spanning werden rechtgetrokken, terwijl ze sterk hellende werden geplaatst. De kromme bamboepalen voldeden op deze wijze bijzonder goed. Deze werk-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 86