b. De contre-forts zij u over het algemeen te zwak, waardoor het scheef loopen der schoenen ontstaat. c. De slobkous broeit, omdat de stof te dik is; bovendien is zij te lang en kan zij 4 cM. korter zijn. d. Aan eene sluiting met gesp wordt de voorkeur gegeven. De korporaal-schoenmakerwiens meening ik ter zake inwonwas mede van oordeeldat deze schoenen mot vaste slobkousen uitmuntend zouden voldoenindien de opgegeven gebreken konden vermeden worden, aangezien het onderwerk van zeer goede confectie is en het bovenleder lenig blijft. Vooral zij men. bedacht op stevige contre-forts en lette men erop, dat de stof der slobkous niet te dik, maar licht en deugdzaam zij. Het bovenstaande resumeerende, adviseerde ik om de in beproeving geweest zijnde schoenen mot vaste slobkousen in te voeren, mits men nauwlettend toezie, niet in dezelfde fouten te vervallen, welke hierboven werden opgemerkt. Ook mij komt het voor, dat aan den Inlandschensoldaat schoenen behoort te worden verstrekt. Soerabaja18 Mei, 1881. Bijleveld, Kapitein der Infanterie. Bevordering der veiligheid in den observatiepost bij de schietoefeningen der Infanterie (met eene plaat.) Verschillende middelen heeft men reeds voorgesteld om de veiligheid in den observatiepost te bevorderen. Men zou hiertoe ook gebruik kun nen maken van den toestel, waarvan de beschrijving van inrichting en gebruik hieronder volgt. Fig. 1. a is eene houten schijf van 0,55 M. middellijn en 0,02 M. dikte; hieraan worden twee plankjes b en c be vestigd, welke loodrecht op het vlak van de schijf staan en 3 dM. lang Mocht eerlang worden overgegaan, het voorstel van den geachten schrijver in toepassing te brengen, dan kan hierbij geraadpleegd worden: „Lea tirs de combat individuels dans l'infanterie allemande," voorkomende in No. 521 (16 Février 1881) van de Rente militaire de Vétr anger. Zie ook Mitttar Wochenblatt van 30 Juni 1880, Redactie,

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 100