219 overigens maar eenigszins de gelegenheid aanbood, moesten de soldaten zich in stroomend water wasschen en werd elk man dagelijks, ziek of niet ziek, door den doctor onderzocht. Fig. 6, plaat II, stelt voor een versterkte post met magazijns- en hospi taalhutten. Deze post was op de volgende wijze gemaakt: De post werd getraceerd door middel van zware bamboe-staken, die op afstanden van 1,5 a 1,8 meter in den grond werden geplaatst. Aan de binnenzijde daarvan werden scherpschutters-loopgraven voor zittende Infanterie ge maakt en daarna werden de staken door zwaar bamboe-vlechtwerk [bij wijze van horde] vereenigd. Bij een aanval konden de verdedigers onder de gevlochten omheining heen vuren. De aanvallers zagen verder niemand, en hunne kogels deden niet veel kwaad meer na eerst de heining door boord te hebben. De kleine bastions werden daarenboven 'voorzien van eene fraiseering. De hutten en het inwendige waren op de gewone wijze samengesteld. Deze posten waren bestemd voor 60 man. Fig 8, plaat II stelt een weg voor, die ter wille van het transportwezen gedeeltelijk en zigzag werd aangelegd. De moeilijkheden, aan de transporten verbonden, hebben zich bij alle wapens en diensten doen gevoelen. De voorrang, die daarbij en te recht gegeven werd aan transporten van levens- en verplegingsmiddelen als van munitie, veroorzaakte dikwijls oponthoud voor de genietroepen. Daarbij zijn nog vele voorwerpen van groot belang gestolen of verloren geraakt. Verwisseling van schijven hij het schijfschieten. De in de 4e aflevering van den loopenden jaargang van dit tijdschrift door den len Luitenant der Infanterie 't- Sas voorgestelde regeling kan, dunkt mijeenvoudiger plaats hebben. Ik heb haar op eene andere wijze voorgeschreven. De officier, die instructie in het schijfschieten geeft, heeft eene witte vlag bij zich, waarmede hij zoo vele slagen voor langs zijn lichaam geeft, als hij schij ven wil geplaatst hebben. Is de oefening afgeloopen, dan geeft hij daarvan kennis aan den waar nemer, door met de witte vlag eenige malen boven zijn hoofd te zwaaien. Wil die officier den waarnemer en den soldaat-plakker naar zich roe pen, hetzij omdat het snelvuur begint of om hen te vervangen, dan zwaait hij met die vlag eenmaal van rechts naar links, horizontaal, ter hoogte van zijne schouders,

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 226