222 belangrijke gegevens betreffende die zaken en toestanden, welke in Eu ropa en Indië hetzelfde zijn, maar uit den aard der zaak behooren deze tot de uitzonderingen, waardoor dus slechts een klein gedeelte van het handboek waarde heeft voor de officieren van het Indische leger. Hoewel het werk dan ook, wat deugdelijkheid, wijze van behandeling en uitgave betreft, uitstekend belooft te worden, mogen Wij het toch slechts voorwaardelijk aan de kameraden van het Indische leger aanbe velen. Zij toch zullen alleen nut van dit handboek kunnen trekken in die gevallen, waarin Indische en Europeesche toestanden hetzelfde zijn en oorts, wanneer zij bij het Nederlandsche leger gedetacheerd worden. Diegenen dan ook, welke een bruikbaar werk omtrent Indische pionierkunst wenschen te bezitten, raden wij aan, nog eenig- geduld te hebben tot de verschijning van de Handleiding voor den Indischen pionier, welke reeds geruimen tijd bij de Genietroepen te Willem 1 in jbewerking is. De omstandigheid, dat eenige bekwame officieren van de Mineurs met de samenstelling van dat handboek zijn belast, laat met grond ver wachten, dat ditmaal iets goeds en bruikbaars het licht zal zien. Wij voegen hierbij alleen nog den wensch, dat de gekoesterde verwachtingen niet te lang mogen gespannen wordende dringende behoefte aan een goede Pionierkunst in aanmerking genomen. J. H. Ten Hoet. Handleiding- der Artillerie voor de cadet ten van dat wapen. Afdeeling- Tactiek, door A. L. W. SeijffardtKapitein der Artillerie. Hoofdstuk I. Het Schieten. Af deeling Techniek door C. L. Van Pesch Kapitein der Artillerie. Hoofdstuk I. Ma terialen. Te Breda ter drukkerij van Broese en Comp. 1878. "Voor rekening van de Koninklijke Militaire Academie. Door het verschijnen van de hierboven aangekondigde boekwerken is aan eene lang gevoelde behoefte voldaan. In de laatste jaren hebben de cadetten der Artillerie zich moeten behelpen, gedurende hunne studie, met dictaten, tijdens de voordracht der leeraren neergeschreven; eene vrij gebrekkige wijze van studeeren, wanneer een goede leiddraad ont breekt. Zoowel in het Nederlanclsch als in vreemde talen geschreven, bestaan er uitstekende werken op dat gebied, maar deze zijn te uitge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 229