HET OORLOGVOEREN OP SUMATRA. Vervolg en slot. Zie afl. No. 9.) In de voorafgaande beschouwingen is getracht, mede te deelen enkele wijzen van aanval tegen onze vijanden op Sumatra in hunne ver schanste kampongsde verschillende voorzorgen, die men moet nemen bij den opmarsch naar vijandelijke streken en in de nabijheid van 's vijands land, alvorens men tot den aanval overgaatwat men moet in acht nemen bij den aanval zeiven, na de bemachtiging eener vij andelijke sterkte en bij de bezetting van eene overwonnen landstreek wat gedaan behoort te worden bij een noodzakelijken terugtocht, ge combineerde aanvallen op kleine afstanden, nieuwe gecombineerde aanvallen na een terugtocht en het eerste binnendringen in eene vij andelijke bentingde voorzorgen, te nemen door marcheerende troepen in pas overwonnen landstreken, bij den arbeid der onderworpen bevol king aan onze bentings of andere versterkte position en bij vermoe delijk te verwachten opstanden; een en ander opgedaan volgens de oorlogsondervinding van de jaren 1831 tot en met 1834, zoo in den oorlog zeiven als officier bij de verschillende gevechten, als tijdens het bestuur in overwonnen landstreken in qualiteit van civiel en mi litair gezaghebber. Het voorafgaande bevatte slechts algemeene beschouwingen. Het volgende bevat eene verdere beschouwing over den oorlog op Suma trawaaruit men zien zal, in hoeverre die verschilt met den oorlog in Europa. Zoodra eene compagnie, een corps of eene uit verschillende corp sen of compagniën samengestelde colonne bevel krijgt om een veld tocht te openen, moet de officier, wien het commando is opgedragen, zoo spoedig mogelijk de onderscheidene gedeelten der corpsen, waar- -X*»

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 402