PIET MILITAIR TRANSPORTWEZEN TE LAND IN INDIË. Gedurende den Atjehschen oorlog zijn vele klachten gehoord over het militair transportwezen te velde. Over de wenschelijkheid om dat belangrijk onderdeel van de taak van het legerbestuur reeds in vredestijd te organiseerenbestaat, gelooven wij, geen meeningsver- schil meer. Of de Atjehsche oorlog voldoende geleerd heeft, hoe die organisatie behoort te zijn en reeds pogingen zijn aangewend bij het legerbestuur om eene vredesorganisatie voor te bereiden, ver- meenen wij te moeten betwijfelen. Wij hebben het daarom nuttig geacht om door de ondervolgende beschouwingen de aandacht op het zoo belangrijke onderwerp bij onze militaire autoriteiten, de Regeering en het Opperbestuur leven dig te houden. De vele plannen, voorstellen en denkbeelden, die na de beëindi ging van den oorlog op Java ontworpen en in overweging genomen zijn om ons transportwezen in Indië op een behoorlijken voet te brengen, pleit wel voor de algemeen erkende noodzakelijkheid van "sooiziening in dat zoo belangrijk gedeelte van de voorbereiding en de voering des oorlogs. Slaat men echter het oog op de resultaten van al die plannen, voorstellen en denkbeelden, dan komt men tot de zeer treurige conclusie, dat de schepping en instandhouding van een militair transportwezen in Inclië aan zeer groote bezwaren onder hevig schijnt te zijn, zoodat men zich tot dusverre met allerlei palliatieven heeft moeten behelpen. Immers er is niets tot stand gekomen als de bekroning der belangrijke opofferingen in geld en menschenlevens, welke men zich sedert 1830 getroost heeft Poch woidt met elk jaar de behoefte aan een op geregelden voet geschoeid militair transportwezen meer en meer gevoeld. De opdracht' die ter zake, door den kundigen Legercommandant van 1875

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 637