92 De tunique en de pantalon van den Infanterist. Bij al de door mij in de twee laatste jaren uitgebrachte adviezen om trent kleeding en uitrustinglieeft steeds het denkbeeld voorgezetenden Infanterist bewapend en gekleed te zien overeenkomstig de ondervinding, te velde opgedaandus zoo doelmatig en eenvoudig mogelijk. Ik stel dit denkbeeld met vertrouwen tegenover de meening van hen, die getracht hebben te betoogen, dat de soldaat in 't bezit moet zijn van een tenue te velde en een, laat ik het maar zoo noemen, paradetenue. Hiermede kan ik mij niet vereenigen, omdat er geen enkel bezwaar bestaat, om doelmatigheid aan netheid te paren en het niet gewenseht is, den soldaat kleedingstukken te geven, die hij bij vertrek te velde moet achterlaten. Hoogst wenschelijk, ja noodzakelijk acht ik het daarom, dat den sol daat verstrekt wordt, in stede van den tegenwoordigen pantalon, een van ongekleurd, grijs linnen, dat goed tegen wasschen bestand is, zouaven- model. Yoegt men daarbij een netjes gemaakte, zoogenaamde Atjeh-jas, met liggenden kraag van eene andere kleur dan de jas en voorzien van twee borstzakjes, dan zal de Infanterist goed en practisch gekleed zijn. De pantalon kan korter zijn dan de tegenwoordige, wanneer de schoe nen met vaste slobkousen reglementair worden ingevoerd. Soerabaja, 18 Mei 1881. Bijleveld, Kapitein der Infanterie. Schoenen met vaste slobkousen. De schoenen met vaste slobkousenbedrieg ik mij niet van het model van den Luitenant-Kolonel der Infanterie J. H. Romswinckelzijn twee jaren geleden in Atjeh in beproeving geweest. Zij hebben naar mijn inzien wel voldaan. Den 3en Augustus 1879 diende ik mijn rapport in over de schoenen met vaste slobkousen. Daaruit citeer ik het volgende Op den 223n Mei zijn bij mijne onderhebbenda compagnie in beproeving gegeven 33 paar schoenen met daaraan vastgehechte slobkousen. Hiervan zijn er 25 gedurende den geheelen proeftijd in alle diensten gedragen. Over het algemeen hebben deze schoenen goed voldaan. De opgemerkte gebreken zijn de navolgende: De sluiting op de wreef laat te wenschen over.

Indisch Militair Tijdschrift | 1881 | | pagina 99