92 op plaatsen, waar die dienst gedaan wordt door zoo of zooveel stadsgenees- heeren, die toelage verkrijgt. Maar als hij bij de veepest is gedetacheerd dan heeft hij het ook goed. Juist, want dan doet hij de zelfde dienst als een gouvernements-veearts of als een veearts of Paardenarts uit Ne derland gezonden en daarom wordt hij ook precies gelijk gesteld met die anderen. Dat is dan ook niet meer dan billijk. Bijvoorbeeld. Een Paardenarts der 3« klasse, gedetacheerd bij de civiele dienst in Indië en afkomstig van het Nederlandsche leger, krijgt een maandelijksch tracte- ment van 500 zegge vijfhonderd gulden benevens daggelden a 8 [acht gulden!]. Een idem, afkomstig van het Nederlandsch-Indische leger, krijgt een maandelijksch tractement van 185 en daggelden a 6. Is dat niet precies berekend Dat gewone veeartsen uit Nederlandhier gedetacheerd, een hooger tractement genieten dan men in Indië gewoon is aan een veearts te geven soit. Dat is eenvoudig eene opgelegde boete voor het Gouvernement, omdat het niet gezorgd heeft, eene voldoende en goed georganiseerde Veeartsenij kundige dienst te hebben. Bovendien komen die veeartsen niet in 't genot van pensioen, vrije geneeskundige behandeling en wat dies meer zij. En men heeft hen noodig, men moet hen hebben, 't koste wat 't wil. Maar nu worden ook Paardenartsen van het Nederlandsche leger ge detacheerd. Moet nu een Paardenarts uit Nederland gelijk gesteld worden met een civiel, geheel en al van het Gouvernement onafhankelijk persoon of moet hij als eenvoudig gedetacheerd Paardenarts beschouwd worden In het eerste geval stelle men dan ook de Indische Paardenartsen met de veeartsen gelijk. In het tweede geval stelle men den Paardenarts uit Nederland gelijk met dien uit Indië. In ieder geval dienen deze beiden gelijk te staan. Er rijst eene andere vraag. "Wie moet voor dergelijke zaken waken Wiens zaak is het, pogingen in het werk te stellen, veranderingen in dien toestand te brengen? Vooreerst wel zij, die er het meeste belang bij hebben: de Paardenartsen zeiven. Doch deze bezitten het groote voor- Ik noem dit voorbeeld, omdat alleen Paardenartsen der 3e klasse van het In dische leger bij de civiele dienst zijn gedetacheerd geweest. De Heer Hoogkamer toch is pas Paardenarts der 2e klasse geworden. Daar zoude hoogstwaarschijnlijk aan gedacht zijn, wanneer de voorstellen tot detacheering der Paardenartsen van het Nederlandsche leger, in plaats van door den Directeur van Onderwijs, Eeredienst en Nijverheidden eersten adviseur der Regeering in zake veepest door den Legercommandant waren gedaan. Redactie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 103