- 96 Wat eeliter het gronddenkbeeld der confectie betreft, namelijk dat de schoen van den Indischen infanterist althans te velde in het garnizoen zoude het wellicht te kostbaar zijn niet uit leder, dat hard wordt en lang vochtig blijft, maar uit een samenstel van leder en zeildoek of iets dergelijks, in den trant van den slobkousschoen moet bestaan, zijn wij het met den schrijver eens. Alleen zouden wij het model meer aan de eischen, die men aan goed schoeisel mag stellen, willen zien beantwoorden. Wij bedoelen, dat de schoen, zonder te zwaar te zijnvan eene stevige confectie en gemakkelijk aan te doen is, den noodigen steun voor den enkel geeft, niet in vochtige klei kan blijven steken, ontoegankelijk is voor zand en vuil, vochtig zijnde, spoedig droog wordt en zeer gemakkelijk te onderhouden is. Yolgens onze meening is eene lage rijglaars van zeildoek, met leder gegarneerd, in den trant van den schoen met slobkous (zie de hierbij ge voegde plaat) het eenigste model, dat hieraan voldoet, te meer daar het eenige bezwaar daartegen, het lastige en langdurige rijgen, door het gebruik van koperen haakjes (eene nieuwe vinding), in plaats van de gaatjes, is opgeheven en de aansluiting aan den voet thans nog eens zoo stevig is (zie teekening), terwijl het aantrekken van den schoen in een ommezien plaats heeft. C. Be toelating van Indische officieren der vier wapens tot den cursus voor de Intendance hij de Krijgsschool. Hot denkbeeld, dat niet slechts officieren der Militaire Administratie tot den cursus der Intendance worden toegelaten, juichen wij zeer toe; maar wij vragen, wat zal men bij het Indische leger met de officieren van een der wapens doen, die hunne studiën aan dien cursus voltooid hebben. Wij gelooven, dat men voor Indië eene bepaling bij het Nederlandsclie leger gecopieerd heeft, zonder zich eerst af te vragen of dat voor ons leger eenig resultaat zal hebben. Hoe is de Intendance bij het Indische leger georganiseerd? Uit welke elementen recruteerde zij tot dusverre haar personeel Wat is haar werk kring in Indië? Zal in een en ander verandering komen of alles bij het oude blijven? Ziedaar vragen, welke men o. i. eerst had moeten beant woorden, alvorens te bepalen, dat ook officieren van eenig wapen tot den intendancecursus kunnen worden toegelaten. Wat zal men, in de tegen woordige omstandigheden en onder de bestaande bepalingen, met die offi-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 107