Het Militair Weduwen- en Weezenfonds. Sedert eenigen tijd hoort men over dc verhooging der contributie voor het jaar 1882 tot een bedrag van 5°/0 spreken. Dit bericht heeft velen onaangenaam gestemd. Vijf procent van de tractemcnten, enz., enz. der officieren en gepen sioneerde officieren voor zulke geringe weduwenpensioenen,'t is waarlijk geene kleinigheid Gewettigd is do vraag van ieder, die tot het fonds bijdraagt, waaraan die liooge contributie voor het jaar 1882 moet worden toegeschreven. Eene inzage der jaarlijks gepubliceerde rekening en verantwoording kan ons niet bevredigen. Wij moeten méér weten. Tijdens het legercommando van den Generaal Kroesen werd 2°/0 con tributie betaald. Na 18T3 is die contributie al hooger en liooger gewor den. Sedert dat jaar kwam de Atjehsche oorlog, werden aan honderden officieren entrée dc campagne en oorlogstractemcnt uitbetaald, werd hot leger uitgebreid, kwamen vele officieren uit Nederland in Indië, was de promotie beter dan vóór 1873 en na 1880, kreeg liet officierscorps tweemalen eene tractementsverhooging, allen voordeelen en geene geringe voor het fonds! Welke nadeden staan daar nu tegenover, dat sedert 1873 de contributie steeds hooger is geworden Concentreeron zich al die nadeelen in eene schrikbarende toeneming van weduwen en weezen, tengevolge van de vele huwelijken der officieren in de laatste jaren of heeft het fonds, afgescheiden daarvan, in zijne finantieele operatiën verliezen geleden en zoo ja, welke en op hoedanige wijze? Wij hebben en houden het volste vertrouwen in de kunde en de ijveriger behartiging der belangen van het fonds van directie en amanuensis. Maar het geldt hier ons eigen en ons algemeen belang en ons geld, dat wij moeten geven. Tegenover dien dwang tot betalen, is het ons niet onver schillig, hoeveel meer men nog van ons zal kunnen vorderen voor het zelfde bedrag der pensioenen van onze weduwen en weezen, waarvoor men ons tien jaren geleden slechts 2°;0 kortte. Zij, die ons kunnen aantoonen, dat de vaststelling der contributie ad 5°/0 geen loos alarm is en op deugdelijke gronden berust, zullen velen eene goede dienst bewijzen. Vox Legionis. Monsteringen. Dikwijls wordt er geklaagd over de vele bepalingen, welke in den vorm van algemeene of bijzondere orders, circulaires, enz. in het leven

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 109