105 Schafte men den ransel werkelijk af en werd in den broodzak alles geborgen, wat nu in den ransel zit, dan zoude de soldaat, de vivres medegerekend, voortaan eene vracht van 10 KG. aan een riem over de borst te dragen hebben. Wanneer men nu bedenkt, dat indertijd bij de legers de bandelier der patroontasschen werd afgeschaft, omdat die de borst knelde en dat men onlangs om de zelfde reden in het Duitsche leger er toe is overge gaan om den slechts 2 KG. wegenden mantel niet meer over de borst, maar op den ransel te dragen, dan zullen verdere beschouwingen daar over wel overbodig zijn. Ook wij waren vroeger der meening toegedaan, dat de patroontasch en de thans gebruikelijke patroonzak vervangen moesten worden door twee flinke, aan don koppel te dragen patroonzakken (zie pag. 23, K deel, jaar gang 1881 van dit tijdschrift). Wanneer deze zakken echter bezwaard zijn met 60 Harsveldt-patronen, wegende 2, 58 KG., terwijl men zelfs volgens de eischen der nieuwe tactiek den infanterist 100 patronen wil laten dragen, wordt de last ondragelijk voor den infanterist en zoude tevens meer dan waarschijnlijk dc koppel het vel op de heupen schreinon, zoo er althans door de inrichting van den ransel geene compensatie wordt aangebracht; hoe dit kan geschieden, hebben wij reeds gezegd op pag. 22, deel I, jaar gang 1881 van dit tijdschrift, namelijk door een ransel te maken, die den druk van het gewicht van den door patroonzakken en sabel bezwaarden koppel op den schouder overbrengt. Dat do tegenwoordige gordel door oen gordelriem met gesp vervangen zoude kunnen worden, betwijfelen wij zeer. In vroeger tijd waren immers dergelijke riemen bij het leger in gebruik; ze zijn echter afgeschaft, om dat èn door het aanhalen èn door de zwaarte van sabel en patroontasch de doren van de gesp de gaten openscheurde. Eene nieuwe ledersoort, die daartegen bestand is, werd, zoo ver ons bekend is, sedert dien tijd niet uitgevonden. C.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 116