reeds in vredestijd goede diensten zoude verrichten en eene bezuini ging opleveren ten aanzien van de kosten, die jaarlijks gemaakt wor den voor de aanneming der militaire transporten en liet in dienst stellen van de koelies in de artillerie-, genie- en kleedingmagazijnen. In tijden van oorlog en bij overzeesche expedition zoude die trans porttrein groote diensten bewijzen. De moeite, die men nu altijd ondervindt bij het bijeenbrengen en bijeenhouden dor koelies zoude, naar 's Generaals meening, geheel wegvallen, even als de last en de belemmering geheel zouden ophouden te bestaan, die deze samenge raapte en meestal niet bijzonder vrijwillig opgekomen koelies bij mar- schen, gevechten, enz., in den weg leggen. In een woord: de be weegbaarheid en de strijdvaardigheid van het leger zouden veel win nen door de oprichting van een corps transporttrein. Wellicht zal men beweren, dat het veel moeite zal kosten, officieren, onderofficie ren en manschappen te vinden, die lust zullen gevoelen, deel van een dergelijk corps uit te maken; maar deze moeite zoude, volgens den Generaal, meer in de verbeelding dan in de werkelijkheid be staan. Indien men aan de Inlandersdie bij den transporttrein in dienst treden, de zelfde of bijna gelijke voorrechten toekent als aan hunne gelijken, die bij het. eigenlijke leger worden ingelijfd, zullen zij wel geneigd zijn, zich bij den Trein te verbinden. Laat men voorts bij dit corps het systeem van kazerneering weg en vereenigt men den Trein compagniesgewijze in kampongs, waar de manschap pen meer hunne levenswijze kunnen volgen dan dit in eene kazerne mogelijk is, dan zal dit gewis een groote motor zijn, den Inlander te bewegen, bij den Trein in dienst te treden. Meer moeite zal het wellicht kosten, goed kader aan dit corps te bezorgen. Toch was de Generaal van meening, dat het zeer goed uitvoerbaar is, indien men van den beginne af aan den graad van korporaal en onderoffi cier bij den Trein als eene belooning beschouwt en alleen zij er bij worden geplaatst, die zich goed gedragen, maar om de eene of andere reden minder geschikt worden geacht voor de dienst bij de combat tanten. Men zoude voorts van de combattanten nu en dan een zeer bruikbaar persoon met rangsverhooging bij den Trein kunnen over plaatsen. Het corps zoude, volgens den Generaal, door de Onder- Intendanten der militaire afdeelingen moeten worden gecommandeerd,

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 125