116 •worden, terwijl bij het in dienst nemen van koelies per dag, naar de behoefte, waarvan de extra-koelies de meerderheid uitmaken, alleen zij, die werken, worden beloond. Ook daardoor zoude op een grooter sterktecijfer moeten worden gerekend dan de gemiddelde behoefte aangeeft. Yeilig zoude men dus mogen rekenen op eene sterkte van 1200 koelies, evenredig over de verschillende plaatsen verdeeld, zonder nogtans daardoor gewaarborgd te zijn tegen de noodzakelijkheid om nu en dan bij bijzondere omstandigheden, hier of daar, voor een of meer dagen, bovendien eenige koelies tijdelijk in dienst te nemen. Bij een vast corps koelies moet men uit den aard der zaak meer mandoers of opzichters van verschillende raggen Europeanen of In landers) voor een behoorlijk toezicht indeelen dan bij koelies, waarvan het grootste gedeelte slechts tijdelijk in dienst wordt genomen, waar door de uitgaven niet onaanzienlijk zullen stijgen. Bij de indienststelling van een vast koeliecorps zoude men daarvoor logies beschikbaar stellen. Wilde men de koelies verder eene zelfde kleeding laten dragen, het zoude leiden tot verstrekking gratis of zekere vergoeding. Om het eenmaal aanwezig personeel in dienst te houden, zoude men wel licht genoodzaakt zijn, ook vivres aan de koelies te verstrekken of daarvoor indemniteit uit te betalen. Gedurende overzeesche expeditiën zoude voor de vrouwen en kinderen der koelies gezorgd moeten worden. De uitgaven zouden door dit, alles aanmerkelijk stijgen. Aannemende, dat 1 koelie, met inbegrip van verschillende indemniteiten of uit- keeringen in natura, aan soldij en huisvesting per dag kost 0,30? dan zoude een koeliecorps van 1200 man jaarlijks kosten 1200 x 365 x f 0,30 f 131400, terwijl voor deze som, wij zagen het reeds hierboven, geenszins zekerheid kan bestaan om ten allen tijde (overal) in alle behoeften te voorzien; terwijl met het gemiddeld aantal van 900 koelies over 1865 t/m 1869 a f 0,325 per dag of 900 X 365 x f 0,325 f 107000 in alle vredesdiensten is voor zien. Thans is het de vraag of men voor f 25000 meer per jaar aan een vast koeliecorps, dat tevens oorlogsdiensten heeft te vervullen, zoo veel meer zoude hebben. Zoo als reeds gezegd is, zoude het vaste koeliecorps de diensten moeten verrichten, die thans bij de verschillende magazijnen, inrichtingen en diensten door de gewone én overigens door extra- koelies gedaan worden. Die diensten

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 127