120 afdeelingen onmiddelijk te volgen, hetzij voor de parken, vereenigd in munitiecolonnes, steeds al de voertuigen aanwezig benevens de harnachementen voor de bespanningen. Het zelfde is liet geval met de bagage- en voorraadwagens, waarin voorwerpen moeten worden geborgen, die bepaalde vormen van voertuigen eischen. Eveneens de ziekenwagens of ziekenkarren. Van de bespanningen en de berijders of voerlieden is op den duur slechts een klein gedeelte in dienst, zóó veel als voor vredestijd uoodig is. Tot het vormen van proviandcolonnes en voor het aanvoeren van kleedingstukken, die, met zoo vele andere artikelen, bij een langdurigen veldtocht noodig zijn, bezigt men alle soorten vau wagens, die van de ingezetenen ge- gehuurd of gerequireerd worden, met bespanningen en voerlieden te leveren. Maar Java of Indië is Europa niet! Slechts enkele resi- dentiën van Java zouden die hulpmiddelen voldoende aanbieden, maar overal elders vindt men weinig of niets. Welke teleurstellingen dan ook ondervonden zullen worden bij een oorlog meteen buitenlandschen vijand, in zake het personeel en materieel van het militair transportwezen, be hoeven wij niet te zeggen. Gelukkig, dat Java althans langzamerhand meer spoorwegen krijgt. Maar spoorwegen zonder voldoende materieel voor het vervoer van leper en legertroszoo als tot dusverre het geval is, baten weinig en helpen in oorlogstijd de verwarring grooter maken. Van den toenmaligeu Hoot'd-Intendant ontving de Legercommandant geen bepaald advies omtrent de oprichting van transportparken. Even als hier boven gezegd is, bepaalde de Intendance er zich slechts toe op grond van bijna de zelfde argumenten de oprichting van een koeliecorps te ontraden. De bestaande regeling van het transportwezen bij overzeesche expeditiën werd eigenlijk beter gevonden, zoodat in overweging werd gegeven, in afwachting van de aanhangige nieuwe regeling der indeeling en tewerkstelling van veroordeelden tot dwangarbeid in Nederlandsch-Indiëaf te zien van de oprichting van dat corps. Als men echter nagaat, dat dit in 1870 werd geschreven en dat wij thans ruim elf jaren verder zijnde nog op die nieuwe regeling wachten, dan leert men daaruit op nieuw, hoe gevaarlijk het is, in Indië rekening te houden met plannen, die nog uitgevoerd moeten worden. Die nieuwe regeling zoude echter en daarom vermelden wij haar een einde maken

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 131