121 aan de onwettigheid om dwangarbeiders op expeditie te zenden, zon der toestemming van den dwangarbeider zeiven. In het nieuwe ont" werp betreffende de indeeling en tewerkstelling van de veroordeel den tot dwangarbeid in deze gewesten zoude geene sprake meer zijn van de aanwijzing van bepaalde strafplaatsenten einde van hen partij te kunnen trekken overal, waar 's lands belang hunne diensten mocht vereischendus ook te velde bij het leger. Voor eene betere administratie zouden de dwangarbeiders in eenige centrale gevange nissen gekazerneerd worden, voornamelijk om in tijden van oorlog of bij expeditiën aanstonds ter beschikking van het legerbestuur te kunnen worden gesteld, om zoodoende eene voldoende hoeveelheid koelies voor het transportwezen te velde te hebben. Daar wij weten, dat onze dwangarbeiders te velde steeds bij alle expeditiën zeer goede diensten hebben bewezen, valt van dat nieuwe ontwerp niet anders te zeggen, dan dat het ten bate van het leger zal zijn. "Wordt het in dit opzicht niet gewijzigd, dan kan het nieuwe stelsel van dwangarbeid in Indië de voorbode worden van eene goede rege ling van ons Indisch militair transportwezen te land, mits men geene bovenmatige eischen stelle. Hoe dat mogelijk is, zullen we later aan- gevep. Thans wijzen wij slechts op de geschiedenis der dwangarbeiders tijdens den Atjehschen oorlog en de uitmuntende diensten, die door hen gedaan zijn, vooral toen het legerbestuur, d. i. de Intendance, gedwongen werd, aan het transportwezenden Treinte velde meer aandacht te wijden. De eer van in eene ordelooze en maraudeerende bende uit het Indische bagno organisatie en tuchtgoede administratie, behandeling en verpleging te hebben gebracht, waardoor de Generaal Van der Heijden lauweren kon plukken met zijne steeds goed ge voede en van alles voorziene, in de XXII en XXVI moekims ageerende troepenmacht, komt in de eerste plaats toe aan den ge pensioneerden Kapitein der Infanterie Kaufmann, die gedurende de laat ste jaren het groote dwangarbeiderscorps in Atjeh met flinke hand be stuurde. De Indische Regeering is aan dien man veel schuldig! Wat had de Generaal Van der Heijden kunnen doen zonder eene goede organisatie van het dwangarbeiderscorps? „II n'est point de subordination ou de crainte pour les estoinacs vides", zeide Napoléon I. Denken wij echter niet alleen aan eten, maar ook aan onze gekwet-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 132