122 sten. Ue Maarschalk Bugeaud zeideeens: „Le courage de nos soldats n'aurait pas suffi peut-être pour la conquête de V Alg ér ie, sans la possibilité de soustraire aux Arabes, nos blessés et nos malades". Laten wij zoo veel mogelijk partij trekken van onze dwangarbeiders dat onmisbaar element in den Trein van liet Indische leger, door hen goed te behandelen! Laten wij bij de toekomstige regeling van ons militair transportwezen vruchten plukken van de omtrent het dwang arbeiderscorps in Atjeh van 1873 1880 opgedane ondervinding. Laten wij die ondervinding niet verloren gaan, want de organisatie van den Trein voor expedition en bij een oorlog met een buitenland- schen vijand is eene der meest gewichtige zorgen, die op de schouders van den Indischen Legercommandant drukt. Het wordt eindelijk tijd, dat men den omvang en de beteekenis van die zorg beseft! Indien men na de inwerkingtreding van het nieuwe dwangarbeids- stelsel voor Indië (zoo wij hopen nog dit jaar bij het Departe ment van Oorlog de handen ineenslaat voor eene ontwerp-regeling van het militair transportwezen te land, dan hopen wij, dat men ook eens de denkbeelden van den verdienstelijken Kapitein Kaufmann zal hop re li en niet alleen heil verwacht van de wjsheid der Intendance, die en gelukkig ook getoond heeft, geen transportwezen te kunnen regelen. Onder de belangrijke quaestiën tijdens het legerbestuur van den Generaal Kroesen, waartoe zijn ontwerp-stelsel van verdediging tegen een buitenlandschen vijand voor Java aanleiding gaf, bekleedde ook het parkwezen der batterijen eene voorname plaats. Yeel was reeds vroeger daarover geschreven, maar tot eene definitieve regeling ter zake was het nog niet kunnen komen. Feitelijk waren dan ook het materieel en personeel voor de artillerieparken in 1870, bij het uit breken van den Fransch-Duitschen oorlog, onvoldoende. Vele dei- toen daarover gewisselde denkbeelden, gebaseerd op het stelsel van defensie van den Generaal Kroesen, hebben thans geene waarde ineer. De samenstelling van de parken bij de batterijen in oorlogstijd uit Zie „Koloniaal verslag-" van 1879, pag. 62. Hoe de toestand der bereden Artillerie was, kan men lezen in de brochure van den len Luitenant Van der Kruktoen werkzaam op het hoofdbureau der Artillerie, „De toestand van liet, Indische leger bij het uitbreken van den Fransch-Duitschen oor log." BataviaVan Dorp. 1871.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 133