123 voorwagens en karrenwerd geacht de voorkeur te verdienen. Was dat niet uitvoerbaar, clan zoude men zich uitsluitend tot karren moe ten bepalen, hoewel het medevoeren der munitiën op draagbaarden het groote nut heeft, dat men de vuurmonden, die toevoer van mu nitiën noodig. hebben, daarvan partieel voorzien kan door eenige munitiekistjes te ontledigen en de voorwagens te vullen, zonder op onthoud te veroorzaken. Een kahar grobak kan zonder bezwaar een laat van 6 pikols 360 KG.) per dag over een afstand van 8 tot 10 palen vervoeren. Voorzichtig is het evenwel, op niet meer dan 200 KG. te rekenen, wanneer de kar door één paard getrokken wordt. Voor ossen en buffels kan men op het dubbele rekenen. Met het oog op de bewegelijkheid der colonnes verdienen echter paarden, die matig trekken, de voorkeur. Het zoude evenwel niet noodig zijn, uitsluitend karren te bezigen. Ofschoon sedert 1865 voor sommige batterijen eene grootere munitieuitrusting (voorloopig 4, Later 6) noodig was geacht, kon men niettemin het middel vinden om het munitievervoer op karren zoo veel mogelijk te vermijden. De aandacht viel op de munitievoorwagens, behoorende bij het voor malige Neder /and sche zware velclmaterieel van 6'tÈ, model 1827, waarvan nog een groot aantal aanwezig was. Deze tweeradige voertuigen wegen onbepakt 478 KG. en kunnen met 60 schoten beladen worden, waardoor hun gewicht op 800 KG. komt. Eene proef werd genomen om de belasting dezer voertuigen zoodanig te regelen, dat aan de noodzakelijke voorwaardenvan voorzichtigheid in verband met het draagvermogen van het paard werd voldaan. Met den met 60 schoten bepakten voorwagen werd een proefmarsch langs den gebaanden weg gedaan. De uitslag van dien marsch is geweest, dat het voertuig bij eene hoogst gemakkelijke en ruime bepakking aan al de voorwaarden voldoet en langs den grooten weg met het meeste gemak door 4 paarden is getrokken, zonder dat eenig nadeel is opgemerkt geworden. Die gunstige uitslag maakte het mogelijk, in de behoefte aan parkmaterieel zonder eenige moeilijkheid te voor zien, zoodat bij de samenstelling der parken op die voertuigen werd gerekend. Ofschoon die voorwagens behooren tot het zware 6 {ter materieel, konden zij daarbij zeer goed gemist worden, omdat de daartoe behoorende vuurmonden voor positiegeschut, bij de accessen-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 134