- 126' grooter aantal munitiekistjes en compleete draagtuigen aanwezig is. De gegevensdie ons bij de samenstelling van dit opstel ter dienste ston den, dwingen ons, het bij. die veronderstelling, overigens eene zeer gewettigde, te laten Het gebruik van olifanten voor het militair transportwezen werd in 1874, onder het legercommando van den Generaal Whitton, door de Indische regeering weder te berde gebracht. De proevendie met deze dieren bij de krijgsmacht in Atjeh en onderhoorigheden zijn ge nomen durenschijnt hetnog voort. Een volledig rapport omtrent de resultaten daarvan is ons onbekend, zoodat het raadzaam is, be schouwingen daarover tot later uit te stellen Belangrijk voor de studie van het Indisch militair transportwe zen te velde is de geschiedenis van het transportwezen bij de krijgsmacht in Atjeh en onderhoorigheden van 1878 1881. Die geschiedenis moet nog geschreven wordenDat een onzer kundige en ondervinding-rijke officieren daaraan zijne krachten wage en zijne talenten bestedeHet Legerbestuur zal hij er in de eerste plaats eene dienst mede bewijzenBruikbare conclusiën voor de organisatie van het militair transportwezen bij een oorlog met een buitenlandschen vijand zijn uit die geschiedenis o. m. te maken ten aanzien van de verschillende elementen, welke ons transportwezen hebben uitge maakt. Wij bedoelen 1de dwangarbeiders 2. de geniewerkers 3. de Chineesche koelies 4. de pikolpaarden 5.-de muildieren, 6. de olifanten 7. den tramway 8. den spoorweg, 9. den artillerie-transporttrein en de munitiecolonnes en 10. het ziekenvervoer te land, Gegeveus zijn er genoeg voorhanden in de archieven van het Departement van Oorlog. -VV ie zal het leger met die geschiedenis, verrijkt met de rioodige statistische opgavenaan zich verplichten Wat een oorlog, zoo belangrijk als de Atjehschegeleerd heeftmoet,

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 137