127 dunkt ons, niet verborgen blijven! Vooral niet op het gebied van het transportwezen Het transportwezen te water is reeds door een onzer officieren ingeleid. Moge het daarbij niet blijven! Een oorlogdie ook op het gebied van het transportwezen zóó veel te leeren gaf als de Atjehschedeed van zelf de aandacht gevestigd houden op de organisatie van het Indisch militair transportwezen in het algemeen. Zoo werd dan ook de quaestie onder het legerbestuur van den Generaal De Neve weder doch voor zooverre wij dat weten, tot de optreding van zijn opvolgerzonder eenig gevolg bij de Intendance aanhangig gemaakt. Wat onder het tegenwoordig leger- commando ter zake verder verricht werd of wordt, is ons geheel onbekend. Wij mogen echter veronderstellendat een Hoofd-Intendant als de sedert uit het leger getreden Kolonel J. Hofstedede quaestie niet heeft laten rusten. De organisatie van het transportwezen te velde voor ons leger kan in zooverre niet afzonderlijk behandeld wordenzoo lang men niet weet, in welk stelsel van defensie zij moet passenEerst dient men het defensiestelsel te weten en de sterkte en de organisatie van het leger, dat tegen den buitenlandschen vijand moet optreden om te kunnen zeggen hoe het personeel en materieel van den Trein samen gesteld behooren te zijn. De organisatie en formatie van den Trein bij onze expedition tegen een Inlandschen vijand zouden wel is waar reeds dadelijk en afzonderlijk kunnen worden bepaald; maar het zal toch zaak zijn, wat het stelsel van ons militair transportwezen betreft, daarin voor een oorlog tegen een buitenlandschen vijand of voor de .expeditiën geen onderscheid te maken, zoodat de zelfde begin selen moeten gelden voor het transportwezen tijdens een oorlog met een buitenlandschen vijand als gedurende onze expeditiën. Om die reden valt aan eene definitieve en duurzame organisatie van het transportwezen bij expeditiën nog niet te denken en kan zij dus in zoo verre bezwaarlijk afzonderlijk en reeds dadelijk tot stand komen zoo lang het stelsel van don Trein bij het Indische leger, als verband houdende met het stelsel der landsverdediging en legerorganisatie, niet bepaald is. «De transportschepen voor het Indische leger'', door Monitor. Batavia, G. Kolff en Co, 1878. Zie ook den jaargang 1877 van dit tijdschrift.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 138