180 neraal Van Swieten aangevoerde argumenten, ook in het belang van het transport van vivres en materialen, zoo zuinig mogelijk moet zijn. De voertuigen voor het transport van vivres, materialen en munitie kunnen niet, even als de munitiekistjes en tuigen, reeds in vredes tijd in onze magazijnen worden gevonden. Dat zoude te veel geld kosten. Voor onze expedition behoeven ze niet aangemaakt te wor den. Zijn er goede waterwegen op het terrein der expeditie, dan kan men voor het transport gedeeltelijk van sloepen der Marine en van onze transportschepen alsmede van aangekochte Inlandsche of Chi- neesche prauwen, door stoombarkassen of stoomsloepen (steamlaun- ches) gesleept, gebruik maken. Wij zullen het gros onzer voertuigen voor het hier bedoelde transport dus met of zonder de geleiders en trekdieren (paarden, ossen, karbouwen) van de bevolking des lands moeten requireeren. Of reeds nu kan gezegd worden, dat Jam en Sumatra1 s-westkust, de twee deelen van den Nederlandsch-Indischen archipel, die wel alléén tegen een Europeeschen vijand verdedigd zul len worden, de noodige hulpmiddelen daartoe in voldoende mate be zitten, meenen wij, op grond van de groote uitbreiding, die aldaar de verschillende landbouw- en nijverheidsondernemingen ondergaan en de welvaart en het vertier, die deze onder de bevolking verspreid hebben, in bevestigenden zin te mogen beantwoorden. In elk geval behoort dit tot het gebied der onderzoekingen van het Legerbestuui. Het is de plicht der Intendance, aan wie de statistieke militaire ver kenningen moeten opgedragen worden, dat te weten. Dat zeiue ook, in andere bewoordingen, de Generaal Andresen. Indien de buitenlandsclie vijand ous niet vóór is in de organisatie van zijn transportwezen te land, mogen we over telegraaf en spoorweg nog beschikkende, bij voldoende voorbereiding en activiteit van het Legerbestuur aannemen, bij tijds nog onze transportpar ken te hebben ingericht en ook paarden in voldoende hoeveelheid van de bevolking met of zonder geleiders te kunnen requiree ren. Ook trek- en pikolossen en karbouwen zijn dan te gebruiken. Zelfs om een gedeelte der lastdieren reeds in vredestijd aanwezig te hebben, zoude 0111 der kosten wille niet te verwezenlijken zijn. Daar tegen valt nu eenmaal niet te redeneeren. Hoofdzaak bij onze ex pedition zijn trouwens niet lastdieren en voertuigen, maar koelies en

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 141