1st dwangarbeiders. Ezels, Muildieren en olifanten er permanent op na te houden voor die expedition zoude evenzeer te veel kosten, 't Is niet alleen om die lastdieren te onderhouden, maar ook om ze te krijgen. Olifanten zoude men eerst moeten vangen en temmen of getemd met personeel buiten onze bezittingen bestellen, hetgeen de duurste, onzekerste en dus slechtste weg is. Yroor sommige expedi tion en onder omstandigheden verboerende als tijdens den Atjelischen oorlog, toen men alles moest aangrijpen om het transportwezen eenigs- zins voldoende te maken, doet men verstandig, ook van den olifant als lastdier zoo veel mogelijk partij te trekken; maar is het Indisch militair transportwezen eenmaal goed georganiseerd, weet men een maal, wat men moet doen om tot de oorlogsformatie van den Trein over te gaan, hetgeen men vóór den Atjelischen oorlog en tot dusverre nog niet wist, dan gelooven wij, den olifant die ons op den duur te veel zoude kosten (voor Java zou men er geen 8, maar minstens 50 moeten hebben) als een der elemeuten van het transportwezen te kunnen missen. Eene der grieven tegen den olifant is, dat die zoo veel noodig heeft voor den inwendigen mensch en dat het ge wicht van het voor het dier mede te voeren eten cn drinken op onze terreinen in het algemeen tegenover het gewicht van den last, dien het zelf moet dragen, te onvoordeelig isook eischt de olifant véél meer verzorging en ten aanzien van zijne gezondheid meer conside ratie dan een paard, os en karbouw. Dat. muildieren niet overal willen loopen, waar paarden kunnen loopen, is ook in den Atjelischen oorlog bewezen. Als draagdier zijn zij dus niet onvoorwaardelijk boven bet. paard te verkiezen Maar daarbij vergete men niet, dat Indië geene muildieren bezit. De laatste werden uit China cn «S'y- rië besteldDat is, zoo wel voor de Bergartillerie als voor den Trein, wat de aanvulling in oorlogstijd betreft, oen leeljjke factor, tenzij men ergens op Java eene stoeterij voor muildieren opricht, wat alweder niet liet voorbeeld der Malasorosche paardenfokkerij voor oogen veel zoude kosten en dus weinig kans van slagen hebben. Muildieren in vredestijd voor ons transportwezen te onderhouden, Zie o. ra. „liet gebruik van olifanten in den Iiidischen oorlog" door N. (dag blad „De Indiër" van October 1874). Zie de laatste „Beknopte overzichten, enz," der Artillerie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 142