135 dat bovendien in de meeste gevallen minder geschikt ismet gewone koelies of dwangarbeiders om te gaan. Voor de administratie moeten daarentegen uitsluitend Europeanen gebruikt worden (fouriei, sergeant-majoor kwartiermeester, adjudant-onderofficier kwartiermees ter.) Voor het lagere kader, dat niet met de administratie belast is, stelle men tot eisch, dat het niet verslaafd aan den drank of opium is en flink toezicht kan uitoefenen. Amboineezen en Afrikanen zullen een kostbaar element vormen van het toezichtvoerend kader. Ge- pasporteerde of gegageerde onderofficieren, die aan boven bedoelden eisch voldoen en overigens nog een krachtig gestel bezitten, kunnen ook bij den Trein zeer goed worden gebruikt, even als gewezen politieoppassers. Wanneer de Trein op voet van oorlog wordt gebracht, zoude het aanbeveling verdienen, daarbij ook panghoeloesschouten en djaksa's voor politie en justitie en wijders veeartsen in te deelen. Deze civiele ambtenaren zullen daarbij van veel nut kunnen zijn. Aan het kader kunnen overigens de zelfde graden worden toegekend als bij de corpsen van het leger. Onder geleiders moet niet alleen worden verstaan de geleiders van karren, pikolpaarden en ossen, maar, behalve de voerlieden der wagens, ook de aan de transporten toegevoegde escortes. Voor deze escortes behoeft men niet altijd detachementen van het mobiele leger te gebrui ken. Waar zulks niet dringend noodzakelijk is, moet het, in het belang van het leger, dat zijne eigenlijke strijders zoo weiuig missen kan, niet gedaan worden. Daar voor die escortes in den regel maar vooral in Indië, waar men zoo weinig Cavalerie heeft Infanterie wordt genomen en de Infanterie ook hare detachementen moet geven voor dekking van Artillerie, enz., is het te begrijpen, dat men met de Infanterie van het veldleger zoo zuinig mogelijk moet zijn. Voor de escortedienst is echter gebruik te maken van de hulptroepen en hulpmachten van het leger, die men wel niet meer, als in 1811, en zoo als ook verschillende ontwerpers van defensiestelsels van lateren tijd nog wilden, tusschen de corpsen van het leger zal voegen om, tegen den Europeeschen vijand strijdende, verwarring en hetgeen daarop volgt te veroorzaken. Voor die geleiders-en escortediensten bij den Trein is zeer goed gebruik te maken van de 2000 pra- djoerits van Java, de barisan van Madoeradeze op niet meer stellende

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 146