139 zijn voedsel, dat niet alle soorten van gras door liet paard genuttigd worden, dat niet overal sawah's en suikerrietvelden worden aangetroffen en bovendien padi op den duur buikziekten veroorzaakt, terwijl men gras-sawah's niet overal voor de hand heeft en dat het dus niet opgaat, te zeggen: deze lastdieren zullen hun voedsel in Indie overal vinden. Had hij al verder nagedacht, dan zoude hij ingezien hebben, dat ook, al ware up elke bivouacplaats fourage te vinden, de paarden, niet zoo als in Nederlanddes avonds in de weide kunnen worden gezonden, maar gras of padi of wat ook voor deze dieren moet worden gesneden, niet met eene zeis, maar met een Inlandsch grasmes, 011 dat men van één drijver, die den ganschen dag op- en afgeladen en gemarcheerd heeft, bij aankomst op een bivouac niet meer dan de verzorging van, het grassnijden voor één paard kan vorderen, terwijl het grassnijden niet altijd zonder bedekking zal kunnen geschieden en alle drijvers niet daarvoor gebruikt kunnen worden, daar een gedeelte moet achterblijven tot bewaking der paarden. Wil men weten, wat er met de pikolpaarden in Atjeh onder den Generaal Pel is gebeurd? Van de 150 waren 14 dagen na het begin der operatiën gedrukt en onbruikbaar of in den ziekenstal -fIn 1876 werden gedurig uit Atjeli klachten vernomen over de moeite om de daar aanwezige paarden van het noodige voedsel te voorzien. Eene herhaling dus van hetgeen in 1873, tijdens de eerste expeditie, wedervaren wasPikol paarden zijn goed, wanneer men zich eenmaal in een overwonnen land gevestigd heeft en de communicatiewegen vrij zijn. Tot het vergezellen van troepen, die elk oogenblik kans hebben van te worden aan gevallen en die op onbekend terrein moeten ageeren, zijn zij onbruik baar. Het gaat dus niet aan, onvoorwaardelijk te zeggen, dat pikolpaarden beter zijn dan koelies. Een corps lastdragers bij den Trein, onder den naam van koelie- corpsreeds in vredestijd te onderhouden, achten wij om der kosten wille niet uitvoerbaar. Dat corps in oorlogstijd samen te stellen uit de bij de verschillende magazijnen, werkplaatsen, inrichtingen en diensten van het leger te werk gestelde koelies of vrije lieden", (handlangers en werklieden) is een onpractisch denkbeeld, omdat men die magazijnen, werkplaatsen, inrichtingen en diensten van het „De verpleging der expeditionaire troepen in Atjeh.door N. (zie boven.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 150