144 dwangarbeiders per jaar gemiddeld ruim 9500, van welke gemiddeld per jaar overleden zijn circa 19 °/0 Indien de toestand in Atjeh meer normaal zal zijn geworden, rekenen wij, dat op Java alleen ten allen tijde over 7000 dwangarbeider.s zal kunnen worden beschikt. Wat loeren ons nu al de hierboven medegedeelde cijfers, voor zoo verre wij die machtig wisten te worden? Dat de organisatie van den Trein bjj liet uitbreken van een oorlog met een buitenland- schen vijand, met het oog op de verschillende hulpbronnen des lands, aan geene groote bezwaren onderhevig zal zijn? Laten wij dit eens volgens onze gegevens, dus oppervlakkig slechts, nagaan. Welke moet de verhouding zijn van het aantal lastdragers tot het aantal combattanten? Is deze moeilijke vraag wel ooit, slechts bij benadering, voor het Indische leger opgelost? Waarop was eigenlijk do sterkte der lastdragers bij onze verschillende expedition geba seerd? Hoe ging men telkens bij de sterktebepaling der lastdragers te werk? Van sommige expeditiën der Britsche troepen in Afrika en Azië hebben we vernomen, dat per combattant op 3, soms op 4 koelies, of deze aequivaleerende, gemiddeld, werd gerekend. Wat hebben ons b. v. de expeditiën naar AbyssinièKomassi, Ashantee, Zoeloeland en Afganistan geleerd? Werd de bij die expeditiën zoo veel gunstiger verhouding van lastdragers en combattanten dan bij onze expeditiën genomen met het oog op mogelijke teleurstellingen en verliezen door sterfte, ziekte en desertie der koelies en lastdieren of ging men bij de bepaling dier verhouding van het beginsel uit om den soldaat steeds zoo weinig mogelijk zelf te laten dragen en pionierarbeid verrichten, maar men hom alleen te laten marcheeren, schieten en vechten Wat leert onze Indische krijgsgeschiedenis sedert 1825? Tijdens den. oorlog op Java van 1825 -1830 bevonden zich op het tooneel van den oorlog aan combattanten en hen, die tot het eigenlijke leger belmoren in September 1825 3000 man. 1828 ruim 1829 10000 11000 Zie „Koloniaal verslag" van 1S80.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 155